Strona głównaFinanseWielkanoc Polaków: tradycyjnie, z rodziną, bez pożyczek

Wielkanoc Polaków: tradycyjnie, z rodziną, bez pożyczek

Blisko 9 na 10 Polaków planuje spędzić Święta Wielkanocne z rodziną. I to liczną - 39% badanych zasiądzie do wspólnego stołu w co najmniej 8 osób, a 37% w 5 do 7 osób. Tylko 2% respondentów twierdzi, że nie obchodzi świąt. Jednak, dla większości respondentów (71%), najważniejszymi świętami pozostaje Boże Narodzenie, a Święta Wielkanocne są na drugim miejscu. Badanie zostało przeprowadzone przez Providenta na reprezentatywnej grupie 450 klientów o średnich i niskich dochodach.
Wielkanoc Polaków: tradycyjnie, z rodziną, bez pożyczek [© pressmaster - Fotolia.com] Ile wydamy w tym roku na Wielkanoc?

25% badanych deklaruje, że na przygotowanie świąt w tym roku wyda od 101 do 300 zł. Podobna grupa 30% respondentów zamierza przeznaczyć na przygotowanie świąt między 301 a 500 złotych. Na wydatki rzędu 501 zł do 700 zł szykuje się 12% ankietowanych. Tylko 11% wyda w gospodarstwie domowym powyżej 900 zł, a 3% poniżej 100 zł.

Tegoroczne święta Polacy w większości zamierzają sfinansować z bieżących wpływów (66%), część ze zgromadzonych oszczędności (18%), a nieliczni (6%) z pieniędzy. Tylko trochę ponad 5% Polaków wyjedzie w tym czasie na urlop.

Dla 42% respondentów wydatki na święta w gospodarstwie domowym będą wyższe niż w zeszłym roku, a 32% badanych odpowiedziało, że takie same. 17% ankietowanych stwierdziło, że święta będą ich kosztowały mniej niż w zeszłym roku.

Wielkanoc wspólnie z rodziną z jajkiem i żurkiem na stole

71% osób traktuje jako okazję do spotkania z rodziną. Dla niemal 22% badanych święta to jedynie czas wolny od pracy. Tradycja lanego poniedziałku jest też bardzo silna - 76% respondentów deklaruje, że u nich w domu będzie śmigus-dyngus.

39% zasiądzie do wspólnego stołu w licznej grupie co najmniej 8 osób, 37% w 5-7 osób, a w gronie najbliższych (do 4 osób) święta spędzi 21% respondentów. Wśród ulubionych przez Polaków przysmaków znajdą się (36%), jajka (30%), kiełbasa (7%) i barszcz (4%).

Święta Wielkanocne są dla zdecydowanej większości osób mniej istotne niż Boże Narodzenie (tak odpowiedziało 71% badanych). Inaczej uważa 16%, a na równi stawia obydwa święta jedynie 3% Polaków.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy