Strona głównaFinanseRośnie zadłużenie Polaków. Mamy problemy ze spłacaniem długów

Rośnie zadłużenie Polaków. Mamy problemy ze spłacaniem długów

Powoli upowszechnia się dokonywanie zakupów na kredyt i wspomaganie domowych budżetów różnego rodzaju pożyczkami, co określane jest czasami mianem „życia na kredyt”. Obecnie prawie połowa Polaków deklaruje, że na ich gospodarstwach domowych spoczywa obowiązek spłacania różnego rodzaju rat, pożyczek, długów lub kredytów - wynika z badania CBOS. Część ankietowanych ma jednak kłopoty ze spłacaniem długów. Co czternasty respondent przyznaje, że jego gospodarstwo domowe jest nadmiernie zadłużone i ma problemy ze spłatą zaciągniętych pożyczek.
O zadłużeniu swoich gospodarstw domowych najczęściej mówią osoby w wieku 25 - 44 lata (57%), mieszkańcy dużych miast (54%), badani z gospodarstw domowych o najniższych dochodach na osobę (55%). Prawie co piąty respondent z gospodarstw domowych o najniższych dochodach na osobę (18%) przyznaje się również do kłopotów ze spłatami rat, pożyczek i kredytów.

Potwierdzeniem powszechności zadłużania się jako sposobu nabywania dóbr jest fakt, że ponad jedna trzecia badanych, których gospodarstwa domowe spłacają regularnie jakieś raty, pożyczki, długi lub kredyty (36%) deklaruje też posiadanie oszczędności. Dla porównania 42% badanych deklarujących, że ich gospodarstwa domowe nie są zadłużone, potwierdza, że ich rodziny posiadają oszczędności. Zatem obciążenie kredytami i pożyczkami niekoniecznie wiąże się z reperowaniem domowych budżetów przez zadłużanie się, ale z upowszechnieniem się możliwości kupowania na kredyt, w tym długoletniego zadłużenia, jakim są kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości.

Zadłużamy się głównie w bankach

Najpopularniejszą formą zadłużania się Polaków są pożyczki i kredyty zaciągane w bankach (90%). Dużo rzadziej pożyczki te pochodzą z zakładów pracy lub zakładowych kas samopomocowych (13%). Co dziesiąty badany z zadłużonych gospodarstw domowych (10%) deklaruje, że jego rodzina zaciągnęła pożyczkę bądź kredyt w innych instytucjach udzielających kredytów niż banki czy też kasy samopomocowe. Natomiast mniej więcej co trzynasty badany z zadłużonych gospodarstw (8%) podkreśla, że jego rodzina zapożyczyła się u kogoś bliskiego (członka rodziny, przyjaciela, sąsiada).

Porównanie z rokiem 2007 wskazuje, że nie nastąpiły istotne zmiany dotyczące źródeł zaciągniętych pożyczek bądź kredytów. Minimalnie (o 4 punkty) wzrósł odsetek badanych deklarujących, że ich gospodarstwa domowe są dłużnikami banków.

Zamożni w bankach, biedni u rodzin

Osoby z gospodarstw domowych, w których dochody na osobę nie przekraczają 500 zł, częściej deklarują, że ich rodziny spłacają jakieś zadłużenie. Można też zaobserwować znaczące różnice między źródłami zadłużenia najuboższych gospodarstw domowych i tych bardziej zamożnych. Respondenci z gospodarstw o najniższych dochodach na osobę rzadziej niż pozostali badani deklarowali, że ich rodziny są dłużnikami banków oraz zakładów pracy i zakładowych kas samopomocowych, częściej natomiast mówili o zaciągnięciu pożyczki w innych instytucjach udzielających kredytów oraz u rodziny i przyjaciół. Wiąże się to najprawdopodobniej z małą dostępnością kredytów w bankach dla osób mniej zamożnych. Wskazuje również na inne strategie radzenia sobie z zaspokajaniem potrzeb przez rodziny gorzej sytuowane i dużą rolę, jaką w zakresie wsparcia finansowego pełnią w ich przypadku więzi społeczne. Niepokojąca jest natomiast większa zależność takich osób od innych instytucji udzielających kredytów, których działalność często jest nieuregulowana, a oprocentowanie dużo wyższe niż w bankach.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy