Strona głównaFinansePrąd marnujemy w kuchni

Prąd marnujemy w kuchni

Nawet 80% zużycia prądu w naszych domach przypada na urządzenia stosowane w kuchni. Składają się na nie głównie chłodziarko-zamrażarki, drobne AGD i kuchnie elektryczne. Aż 65% Polaków otwiera lodówkę wielokrotnie w trakcie przygotowywania posiłku, a 50% uchyla ją na dłużej zastanawiając się nad tym, co zjeść. 53% z nas gotuje bez przykrywek, i nadal rzadko zwracamy uwagę na oznaczenia klasy energetycznej sprzętu, który kupujemy.
Prąd marnujemy w kuchni [© coldwaterman - Fotolia.com] Czy za długo otwarta lodówka zużywa prąd?

Badania przeprowadzone przez Multimedia Polska pokazują, że 65% z nas w trakcie przygotowywania posiłku wielokrotnie otwiera . Co drugi z nas, pozostawia ją otwartą na kilka minut zastanawiając się nad tym, co przygotować do jedzenia. Nie jest dużym zaskoczeniem, że robią to zazwyczaj ludzie młodzi w wieku od 18 – 24 lat – niemal 70%. Największą świadomość w tym zakresie mają osoby w wieku 55 lat i więcej.

– Nasze obserwacje pokazują, że konieczna jest odpowiednia i wczesna edukacja związana z , która w przyszłym dorosłym życiu może zwrócić się w postaci ekologicznych i ekonomicznych nawyków – mówi Jakub Jacewicz z Multimedia Polska. – Na przykład długotrwałe i częste otwieranie drzwi lodówki zwiększa poziom wilgotności wewnątrz, co sprzyja powstawaniu szronu. Im grubsza jego warstwa, tym większe zużycie energii. Szacuje się, że 3 mm warstwa szronu może zwiększać zużycie prądu przez lodówkę nawet o około 10 procent – tłumaczy Jacewicz.

Kosztowne nierozmrażanie

Poza tym, problemem jest dla nas również regularne rozmrażanie lodówki. Badania Multimedia Polska pokazują, co również nie jest dużym zaskoczeniem, że większą świadomością w tym obszarze mogą pochwalić się starsi. Niemal 70% osób w wieku powyżej 55 lat regularnie odmraża lodówkę. Dla porównania w przedziale wiekowym 45-55 lat robi to 55% ankietowanych. Jeśli na co dzień jesteśmy zabiegani to przed zakupem kolejnej lodówki warto pamiętać o tym, że na rynku dostępny jest sprzęt z funkcją no frost, dzięki czemu będziemy mogli zapomnieć o systematycznym rozmrażaniu na zawsze.

Poza tym, co powtarzają wielokrotnie specjaliści, warto zwracać uwagę na podstawowe oznaczenia na urządzeniach, które planujemy zakupić. Badania pokazują, że tylko 19% osób bierze to pod uwagę. W przypadku lodówek największe oszczędności zapewni nam urządzenie oznaczone jako A +++. Jednym słowem im więcej plusów, tym większa . Coraz rzadziej można spotkać lodówki o niższej klasie np. B. Aktualnie na rynku dominują raczej te z oznaczeniem A.

– Jak to wygląda w rocznym rozliczeniu? Dla przykładu jeśli kupimy lodówkę z oznaczeniem A, której średnie roczne zużycie wynosi 330 kWh, to przy założeniu, że aktualny koszt kilowatogodziny to 0,55 zł brutto, w skali roku zapłacimy za nią około 181 złotych. Natomiast lodówka w klasie energetycznej A +++, która w tym samym czasie zużyje 178 kWh, kosztować nas będzie 98 złotych – tłumaczy Jakub Jacewicz.

Gotowanie pełną parą

O efektywności energetycznej można mówić również w kontekście samego już gotowania czy pieczenia przy użyciu kuchenek elektrycznych. Niemal 53% z nas nie stosuje odpowiednich przykrywek dostosowanych do wielkości używanych garnków, tracąc w ten sposób sporo energii. O czym warto pamiętać? Po pierwsze, garnki powinny być przykryte, by zmniejszyć ilość ciepła, które tracimy w postaci pary wodnej. Warto również korzystać z garnków o płaskim dnie, najlepiej aluminiowych lub miedzianych, które ułatwią przepływ i rozprowadzenie ciepła w trakcie gotowania.

– Warto zadbać o to, by gotowanie i spędzanie czasu w kuchni, finalnie wiązało się z przyjemnym spędzaniem czasu w gronie najbliższych. Gorzej, jeśli atmosferę zepsują nam wciąż rosnące rachunki za prąd. Ale, by tego uniknąć wystarczy przecież kilka prostych rozwiązań – dodaje Jacewicz.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:47:43, 29-09-2016 ~gość: 77.112.95.xxx

    Ja ostatnio bardzo zwracam uwagę na parametry sprzętów AGD, odkąd kupuje energooszczędny sprzęt widzę mniejsze zużycie energii. Nowoczesne urządzenia mają naprawdę bardzo ciekawe funkcje, mam nadzieje, że moja obecna pralka wytrzyma tak samo długo jak poprzednia, co prawda spotkała ją jedna usterka jednak nie była bardzo groźna.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy