Strona głównaFinansePolacy nie oszczędzają

Polacy nie oszczędzają

Aż 62% Polaków nie korzysta z produktów finansowych związanych z lokowaniem pieniędzy – wynika z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” firmy doradczej On Board PR, przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Jednocześnie tylko 16% dorosłych Polaków uważa, że banki i instytucje finansowe promując się, rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.
Z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” wynika, że większość Polaków (62%) w ogóle nie korzysta z produktów finansowych związanych z gromadzeniem i pomnażaniem pieniędzy takich jak lokaty bankowe czy inwestycje giełdowe. Jednocześnie bardzo wielu z nich jest nastawionych sceptycznie wobec oferujących je firm. Odsetek osób korzystających z produktów finansowych związanych z lokowaniem pieniędzy wzrasta wraz z wykształceniem. Wśród absolwentów wyższych uczelni tylko 37% osób nie korzystało w ciągu ostatnich 2 lat z żadnej formy gromadzenia oszczędności i inwestowania. Możliwości lokowania pieniędzy rosną też wraz ze wzrostem zarobków. Z lokat, inwestycji czy kont oszczędnościowych najchętniej oszczędzają mieszkańcy największych ośrodków miejskich, osoby zajmujące kierownicze stanowiska. „Promocja konkretnych produktów to nie wszystko. Instytucje finansowe powinny budować potrzeby związane z ich wykorzystaniem” – komentuje Iwona Kubicz z On Board PR. "Wyniki badania potwierdzają z jednej strony olbrzymi potencjał ‘do zagospodarowania’ dla instytucji finansowych, z drugiej ogrom pracy edukacyjnej jaka stoi przed uczestnikami rynku” – dodaje Michał Wojciechowski, doradca Zarządu Domu Maklerskiego BOŚ – „Banki, fundusze czy firmy inwestycyjne powinny zadać sobie pytanie, czy lepiej wydawać ogromne pieniądze na marketing swoich produktów, żeby pozyskać klientów konkurencji, czy raczej pracować nad poszerzeniem rynku”.

Jedną z wielu barier rozwoju rynku produktów finansowych związanych z lokowaniem pieniędzy jest bardzo niski poziom zaufania do oferujących je instytucji. Z badań On Board PR i PBS DGA wynika, że tyko ok. 16% dorosłych mieszkańców Polski jest zdania, że reklamy bankowych i podobnych produktów są zawsze rzetelne i nie wprowadzają w błąd odbiorców. Pozostali mają w tym względzie wiele wątpliwości. Szczególnie sceptyczni wobec obietnic banków i inwestycyjnych funduszy są ci, którzy najczęściej korzystają z ich usług – osoby z wyższym wykształceniem, dobrze zarabiające, mieszkańcy największych miast. „Brak zaufania jest wynikiem przesady, którą często posługiwała się reklama” – komentuje Iwona Kubicz z On Board PR – „Odbudowa wiarygodności jest komunikacyjnym wyzwaniem dla całej branży, bo jej brak uderza także w tych, którzy nie mają sobie nic do zarzucenia”.

Raport „Wizerunek produktów inwestycyjnych” pokazuje też, że w skali całej dorosłej populacji, Polacy nie mają poczucia, że w istotny sposób dotknął ich kryzys finansowy. Wśród dorosłych Polaków zaledwie 22% deklaruje że ma poczucie, że kryzys ma wpływ na ich sytuację. Nastroje są znacznie gorsze wśród osób, które korzystają z produktów inwestycyjnych. Aż 52% osób, które inwestowały w fundusze inwestycyjne deklaruje, że odczuło kryzys. „Mocniej skutki kryzysu odczuwają oczywiście ci, którzy korzystali z produktów finansowych zależnych od kondycji rynku” – komentuje Tomasz Dziedzic z PBS DGA – „Odsetek osób odczuwających kryzys jest prawie 2-krotnie wyższy wśród osób inwestujących na rynku finansowym niż wśród ogółu dorosłych Polaków”.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:59:14, 12-12-2008 jip

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    Oczywiscie ze trzeba uwazac.. W koncu matematyke znamy wszyscy chyba??
    Jezeli chodzi o kto woli miec od tych co wola zjesc to juz inna para kaloszy.. Ja lubie miec To mam w genach
    A mnie wystarcza to co mam i wolę sobie pojechać, coś zwiedzić, po prostu skorzystać z życia póki mogę, może też to mam w genach, bo tak przewidział Boży program.
  • 18:16:51, 12-12-2008 lawenda

    Uważać to ja uważałam jak młoda byłam. Rachować też potrafię ale przeważnie na siebie. Kredytów nie biorę, bo szczęcie kocham a nieszczęścia omijam wielkim łukiem i nie biorą mnie reklamy co to mówią że kredyt mają jak piórko lekki /a spłacanie go jak żelaztwo ciężkie/
    A odpowiadając PANI SŁOWIKOWEJ - to ja wolę BYĆ bo wtedy wiem że jestem a mięć mogą inni i niech się martwią.
    Wolę wolność i uśmiech i nie zamartwiać się ratami
  • 18:24:44, 12-12-2008 Pani Slowikowa

    Cytat:
    jip
    A mnie wystarcza to co mam i wolę sobie pojechać, coś zwiedzić, po prostu skorzystać z życia póki mogę, może też to mam w genach, bo tak przewidział Boży program.

    Ja myslalam ze tu mowa o ludziach jeszcze w statusie tzw. produkcyjnym..Ja jeszcze sie do nich zaliczam

    Zwiedzanie i podroze nie interesuja mnie zupelnie. Kojarza mi sie z moja praca .. i nie relaksuja mnie. Wprost przeciwnie..
  • 19:11:03, 12-12-2008 jip

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    Ja myslalam ze tu mowa o ludziach jeszcze w statusie tzw. produkcyjnym..Ja jeszcze sie do nich zaliczam

    Zwiedzanie i podroze nie interesuja mnie zupelnie. Kojarza mi sie z moja praca .. i nie relaksuja mnie. Wprost przeciwnie..
    Każdy robi to co lubi, jedni lubią mieć inni podróżować, a jeszcze inni ........
  • 20:37:31, 12-12-2008 senior A.P.

    A jeszcze inni kochac i byc kochana/kochanym !
  • 22:38:09, 12-12-2008 POLA

    Cytat:
    Pani Slowikowa
    Wiem Polu ze fiskusowi.. ale nie robimy tego sami tylko bank sam odtraca .. co jest nie do przyjecia.
    Podatki powinne byc placone tylko przy faktycznym zarobku a nie tym na papierze.. Faktyczny zarobek jest tylko przy wyplacaniu go klientom.. Potem klient sklada deklaracje podatkowa i placi od zarobku podatek..
    Nigdzie w swiecie nie spotkalam sie z tym zeby bank rzadzil sie moja forsa i placil za mnie podatek ..
    Czyli dodatkowo jeszcze mam sobie zawracać głowę obliczeniami podatku od dopisanych do konta odsetek? A w życiu! dość już tych papierków.

    Jak to bank nie wypłaca zarobku, wypłaca, bo dopisuje odsetki do konta, od dopisanych odsetek odciąga belkowe i po krzyku. Taka jest ustawa, bank sam tego nie wymyślił, natomiast wymyślił przeróżne sposoby, aby klientów uchronić przed belkowym podatkiem
    ... zobacz więcej
  • 06:51:58, 13-12-2008 tadeusz50

    Dopiero padały by wyzwiska gdyby przyszło ten podatek obliczyć /Belki/. Pewnie mało kto by go płacił a już z wyliczeniem, księgowi zacieraliby ręce -zarobek większy od tego podatku. Szczególnie przy minimalnych kwotach.
    Dla jasności jestem przeciw temu podatkowi ale za sposobem jego pobierania.
  • 14:58:49, 15-12-2008 senior A.P.

    Polacy mlodzi nie oszczedzaja,co zarobia to wydaja !
    Na dodatek tego biora kredyty ,ciekawe kto za nich je splaci ?
  • 16:03:51, 15-12-2008 Kazimierz

    Cytat:
    senior A.P.
    Polacy mlodzi nie oszczedzaja,co zarobia to wydaja !
    Na dodatek tego biora kredyty ,ciekawe kto za nich je splaci ?

    POLACY SIE... OSZCZEDZAJO !
  • 07:14:29, 21-12-2008 tatarak49

    witam, jestem nowa i wszystkie oszczędności utopiłam w giełdzie, ale co sobie pograłam to sobie pograłam

Strony : 1 2 3 4 5 6 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy