Strona głównaFinanseNawet krótko trwający smutek sprzyja nadmiernemu wydawaniu pieniędzy

Nawet krótko trwający smutek sprzyja nadmiernemu wydawaniu pieniędzy

To, jak się czujesz, ma wpływ na twoje codzienne decyzje zakupowe, niezależnie od tego, czy jesteś tego świadomy/a, czy nie. Jak odkryto, ludzie odczuwający smutek i skupieni na sobie wydają więcej pieniędzy na zakup tych samych towarów, co osoby w neutralnym stanie emocjonalnym.
Nawet krótko trwający smutek sprzyja nadmiernemu wydawaniu pieniędzy [fot.  Sabine van Erp from Pixabay]
Na Carnegie Mellon University odkryto, że zwiększona koncentracja na sobie napędza związek między smutkiem i zakupami.

W ramach eksperymentu uczestnicy oglądali albo smutny, albo pozbawiony emocji klip video. Następnie uczestnicy mogli kupić powszechnie nabywany produkt, np. butelkę wody, po różnych cenach. Uczestnicy losowo przydzieleni do oglądania smutnego filmiku zaoferowali na zakup produktu prawie 300 proc. więcej pieniędzy niż uczestnicy z grupy „neutralnej". Co ciekawe, osoby doświadczające smutku zazwyczaj błędnie twierdziły, że emocjonalna treść klipu filmowego nie wpłynęła na ich .

Koncentracja na sobie pomaga wyjaśnić różnice w wydatkach pomiędzy obiema grupami. Wśród uczestników, u których wywoływano smutek, ci, którzy byli silnie skupieni na sobie, płacili więcej niż osoby słabo skoncentrowane na swoich .

Skąd taka relacja? Po pierwsze, i skupienie na sobie powodują odłączenie od poczucia tego, kim jesteśmy i tego, co aktualnie posiadamy. Po drugie, zwiększa gotowość danej osoby do płacenia więcej za nowe dobra materialne, prawdopodobnie dla wzmocnienia poczucia własnej wartości.

Warto zauważyć, że opisywany efekt może być jeszcze bardziej znaczący w prawdziwym życiu, ponieważ smutek o niskiej intensywności wywołany w eksperymencie prawdopodobnie nie oddaje wpływu nasilonego przygnębienia na zachowania związane z wydawaniem pieniędzy. Skutek może rozszerzyć się na dziedziny wykraczające poza decyzje zakupowe, powodując na przykład, że ludzie będą angażować się w większy obrót akcjami, a nawet szukać nowych relacji - bez świadomości, że kierują nimi emocje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy