Strona głównaFinanseWięcej Polaków oszczędza - ale nie Seniorzy

Więcej Polaków oszczędza - ale nie Seniorzy

Większość gospodarstw domowych w Polsce nie zgromadziła żadnych oszczędności - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Odłożone fundusze ma natomiast niewiele ponad jedna trzecia gospodarstw. W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch i pół roku, znacząco wzrósł (o 14 punktów) odsetek gospodarstw posiadających oszczędności. Najczęściej posiadanie oszczędności deklarują ludzie młodzi, a najrzadziej - osoby starsze, mające 55 lat i więcej.
Posiadanie dodatkowych zasobów finansowych wiąże się z wykształceniem i miejscem zamieszkania respondentów. Oszczędnościami najczęściej dysponują gospodarstwa domowe badanych najlepiej wykształconych (63%). Wśród respondentów z wykształceniem średnim ma je niespełna połowa (46%), natomiast wśród osób, które ukończyły szkoły zawodowe i podstawowe, ma je nie więcej niż co czwarte (odpowiednio 25% i 20%). Posiadanie oszczędności częściej deklarują mieszkańcy miast niż wsi. Połowa badanych z największych polskich miast (50%) przyznaje, że ich rodziny mają odłożone dodatkowe środki pieniężne, natomiast wśród ankietowanych mieszkających na wsi już mniej niż jedna trzecia (30%).

Zaskakujące jest, że najczęściej posiadanie oszczędności deklarują ludzie młodzi, do 35 roku życia (prawie połowa z nich), a najrzadziej - osoby starsze, mające 55 lat i więcej. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że duża część młodych ludzi nie łoży jeszcze na utrzymanie swoje i rodziny, więc otrzymywanych bądź zarobionych środków nie przeznacza na bieżącą konsumpcję, lecz je oszczędza. Tezę tę potwierdza fakt, że prawie co trzeci respondent w wieku 18 - 24 lata (31%) nie był w stanie określić, ile czasu mógłby żyć za zgromadzone oszczędności, gdyby przeznaczał je na bieżące utrzymanie i wydatki.

Wielkość zgromadzonych oszczędności jest również bardzo zróżnicowana. W sytuacji, gdy zaszłaby potrzeba utrzymywania się jedynie z zaoszczędzonych środków finansowych, co czternastemu Polakowi, który deklarował, że jego gospodarstwo domowe posiada dodatkowe środki pieniężne (7%), starczyłyby one na krócej niż miesiąc. Mniej więcej co szóste gospodarstwo domowe mające oszczędności (16%) przeżyłoby za nie około miesiąca. Większość badanych z gospodarstw posiadających oszczędności (65%) deklaruje, że byliby w stanie się z nich utrzymać dłużej niż dwa miesiące, w tym prawie co piąty (19%) dłużej niż pół roku.

W porównaniu z rokiem 2007 niewiele zmieniły się oceny realnej wartości zaoszczędzonych środków. Zmiany wynikają głównie z dużo większej obecnie niż w roku 2007 liczby osób, które nie potrafiły określić, na jak długo starczyłyby im oszczędności w sytuacji, gdyby stanowiły one jedyne źródło utrzymania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, iż czas, na jaki zgromadzone oszczędności miałyby wystarczyć respondentowi i jego rodzinie, uzależniony jest zarówno od faktycznej wielkości owych rezerw finansowych, jak i od dotychczasowego poziomu i stylu życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy