Strona głównaFinanseOpłata skarbowa: znaczki są ważne do końca 2008 r.

Opłata skarbowa: znaczki są ważne do końca 2008 r.

Zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej. Zgodnie z jej zapisami ponownie można korzystać ze znaczków skarbowych przy regulowaniu tej opłaty.
Wiadomość ta z całą pewnością ucieszy tych podatników, którzy mają niewykorzystany zapas znaczków skarbowych. Przypomnijmy bowiem, iż z dniem 01 stycznia 2007 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o opłacie skarbowej, która wyeliminowała możliwość jej wnoszenia przy użyciu tych znaczków (zgodnie z tą ustawą opłata skarbowa mogła być wniesiona jedynie w formie gotówkowej lub bezgotówkowej). W związku z tą zmianą duża część podatników pozostała z nieważnymi znaczkami, których nie tylko nie mogli wykorzystać, ale także ich oddać.

Ministerstwo Finansów naprawiając swój błąd opracowało ustawę nowelizującą te przepisy, która umożliwia wykorzystanie starych zapasów znaczków.

Brzmienie artykułu 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 128 poz. 883) jest następujące:

1. Do dnia 31 grudnia 2008 r. zapłata opłaty skarbowej może być dokonywana także nabytymi i niewykorzystanymi przed dniem 1 stycznia 2007 r. znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości, których wzór został określony w przepisach obowiązujących od dnia 1 lutego 1995 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.
2. Znaki opłaty skarbowej nakleja się na składanym wniosku o dokonanie czynności urzędowej albo na dokumencie zgłoszenia, na składanym wniosku o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia, albo na składanym dokumencie stwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, albo na jego wypisie, odpisie lub kopii.
3. Znaki opłaty skarbowej kasują upoważnieni pracownicy organów administracji rządowej i samorządowej, podmiotów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej oraz sądów. Znaki opłaty skarbowej kasuje się przez przekreślenie ich na krzyż, a obok znaków kasujący wpisuje datę skasowania, sumę, na którą znaki skasowano, oraz składa podpis z podaniem imienia i nazwiska.


 
Strony : 1 2

Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy