Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-30 23:03 autor: Eska1954

19 794 odsłon

Czy i w jaki spsób dorabiacie sobie do emerytury?

Moje pytanie jest takie przyziemne-jak radzicie sobie żyjąc najczęściej z niewielkiej emerytury.Wiadomo,wszystko drożeje,a i do apteki seniorzy częściej zaglądają,a ceny leków...!!!Fajnie też jest czasem wnukom jakiś drobiazg kupic.Przydałby się dodatkowy grosz.Macie na to radę,czy w jakiś sposób dorabiacie?Ja przy pomocy internetu odkryłam swoje zdolności manualne i ciągle coś tam robię,często na swoje wyroby znajduję chętnych i dodatkowy grosik wpadnie.Łączę więc przyjemne z pożytecznym.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-31 10:16 autor odpowiedzi: wera555

  Witam, możliwości jest wiele - wieczorna opieka nad małymi dziećmi /często zdarzają się zlecenia w weekendy/ pomoc w drobnych pracach ogrodowych, hotel dla małych zwierząd - duże zapotrzebowanie w okresie letnim.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-31 11:09 autor odpowiedzi: Asiaczek31

  Witam serdecznie. Co prawda nie jestem jeszcze na emeryturze, ale mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie. Panowie na emeryturze maja możliwość dorobienia do emerytury na ochronach, bardzo często widuje starszych Panów którzy stoją na ochronie w marketach. Jeśli chodzi o panie, to w grę wchodzi opieka nad dziećmi oraz <jeśli ma się na to jeszcze siły i zdrowie> sprzątanie w domach prywatnych. Pozdrawiam

  smiling skomentował/a odpowiedź 2015-06-01 23:59

  Panie też pracują w ochronie lecz musi być przynajmniej dawna dwójka nie pełnosprawności pozdrawiam ( nie są tylko starsi lecz i młodzi też - grupa czyli stopień jest ważny pozdrawiam )

  Ocena odpowiedzi 3 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-31 14:05 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  1) Jeśli chodzi o swoje wyroby - to próbowałam- rękodzieło decoupage - ale szczerze mówiąc jedyne co udało mi się sprzedać to skrzynka własnoręcznie malowana i do tej pory na tablicy mam powystawiane. Zarobku na tym nie ma - wręcz straty- jedyne co to praca manualna sprawia przyjemność.

  2) Jeśli lubi się pisać można spróbować napisać książkę lub scenariusz filmowy ;-) 

  3) Zawsze może być własny biznes- czemu by nie- pod warunkiem, że ma się samochód i z około 5 tysięcy na start ;-) stanąć na rynku z czymś - raz, że szef nie pogania, dwa- że można porozmawiać z ludźmi. 

  Eska1954 skomentował/a odpowiedź 2014-02-01 20:33

  Ło matko Izabelo pomysły może i fajne ale raczej nie z tej ziemi

  Ocena odpowiedzi 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-01 20:21 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  Widzę, że emerytura traktowana jest jako duże nieszczęście. Trzeba się męczyć, dorabiać aby przeżyć. Pracować dużo i ciężko bo tylko to nam zostaje. A może emerytura może być czasem, kiedy robimy to na co nie miliśmy czasu przez całe życie. Pewnie, że pieniądze są ważne ale o to można było zadbać przed emeryturą.

  Dlaczego nasze pokolenie (wyż demograficzny lat 50-55) ma być skazany na szybkie odejście. Dlaczego tylko nieliczni podjęli ryzyko własnego biznesu. Przecież mieliśmy szansę. Odzyskaliśmy niepodległośc, była Solidarność, nowe czasy, nowe możliwości.

  Ja od 30 lat jestem na swoim. Spróbowałem oczywiście "etatu", nawet pracowałem (krótko) na taśmie montując nasze FIATY i nie życzę tego najgorszemu wrogowi. Po całym dniu pracy człowiek nie wie co się z nim dzieje.

  Ale większość z nas woli mieć szefa. No bo to 8 godzin i do domu, spokój, cisza i telewizor. No to większośc wybrała.

  Zapewniam, że jest jeszcze wiele możliwości godnego życia na emeryturze. Zgadzam się z poprzednikami. Można robić wszystko co przynosi jakiś pieniądz ale najważniejsze aby sprawiało nam to przyjemność. Wtedy nie będziemy czuć się pokrzywdzonym emerytem.

  Ja zainteresowałem się MLM-em ale mnie było łatwiej bo od dawna interesują mnie komputery, działanie w sieci i inne zastosowania dla komputerów.

  Bo tak naprawdę to moim zdaniem bycie emerytem nie zależy od wieku ale od sposobu myślenia i patrzenia na świat.

  Ja nie zamierzam przechodzić na emeryturę bo kocham swoja pracę i dobrze mi z tym.

  POZDRAWIAM

  W Ubezpieczeniach - 20 lat praktyki.

  Ocena odpowiedzi 9 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-01 20:40 autor odpowiedzi: Eska1954

  Super Agencie,źle zrozumiałeś moje pytanie.Na szczęście cieszę się niezłymi dochodami(renta rodzinna wypadkowa po mężu),ale wiem,że wielu z nas boryka się z problemami,o których piszę wyżej i do nich kirowałam swoje pytanie,jak dorabiają,żeby podołać wydatkom,które niejednokrotnie są nie do przeskoczenia.

  Ocena odpowiedzi 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-03 13:49 autor odpowiedzi: smiling

  Z tym dorabianiem to jest tak- nie ma praktycznie szans na legalne dorabianie - jest ciężko - pracy nie maja młodzi , nawet za minimalną płacę a nie przez emeryta - jeśli jest na emeryturze to nikt nie chce zatrudnić , chociażby miał stopień niepełnosprawności to go nie zatrudnią nawet w zakładzie pracy chronionej - zakład pracy nie ma zwrotów za osobę w wieku emerytalnym  - co innego jeśli jest w wieku przed emerytalnym i nie ma pracy a zrobi sobie stopień niepełnosprawności przynajmniej starą dwójkeę to zakład pracy chronionej da mu możliwość pracy a tak to tylko na czarno - czyli bawienie dzieci czy też opieka nad osobami obłożnie chorymi  . Napisał "SUPER AGENT " WŁASNA FIRMA  " lecz ten Pan pisze że jest na swoim od 30 lat- to prostu miał wtedy około  35 lat jak zaczynał - był w sile wieku (cytuję "Dlaczego nasze pokolenie wyż demograficzny lat 50-55") dlatego   tego Pana to zapytanie nie dotyczy gdyż w branży jest od 30  lat i jest prawdopodobnie w dobrej formie i ma kase A POLECAĆ EMERYTOWI ZAŁOŻENIE FIRMY JAK NIE JEST NA RYNKU TO BEZSENSi doskonale o tuym ten Pan wie - jadałem odpowiedz Pani o nickuEska i pisałem że miałem firmę  - firma od razy nie przynosi zysków ,należy trochę popracowac żeby przynosiła zysk a do tego należy mieć końskie zdrowie . Tu dodam miesięcznie na leki daję około 500zł a dojazdy na wizyty też pochłaniaja i czas i pieniadze lecz ja jeszcze moge dorobić w zakładzie pracy chronionej lecz już nie długo - nie będzie zakład miał zwrotów  . Pytanie Pani jest trafione lecz ciężko doradzić    pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-03 19:44 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  Nadal wracamy do tego, że ktoś ma nam dać pracę. A dlaczego my sami nie możemy siebie zatrudnić.

  NIe wiem jakie szkoły ukończył i jakie umiejętności nabył i gdzie mieszka "smiling"?

  Jeśli się dowiem to może coś wymyślę.

  Pisz na filipowicz.ryszard@aviva.com.pl lub dzwoń 691 447 321

  Pozdrawiam

  W Ubezpieczeniach - 20 lat praktyki.

  Ocena odpowiedzi 8 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 15:10 autor odpowiedzi: smiling

  odpowiadałem konkretnie na pytanie a jest takie " Czy i w jaki spsób dorabiacie sobie do emerytury? "

  PYTAM SIĘ teraz "SUPER AGENTA" - ile wg . niego ma lat emeryt lecz nie ten co pracował w policji , w zakładzie karnym czy też ten co był agentem  bo wiadomo że te osoby które w tych zawodach pracowały idą na emeryturę w sile wieku lecz emeryt / emerytka ma przynajmniej 60-65 lat w większości są to ludzie którzy zakończyli pracę w zawodzie , natomiast Ci co przeszli na wcześniejszą emeryturę mają 55 -60 lat. Zapewniam Pana że prawdziwi emeryci myslą o tym w jaki sposób mieć pieniądze na leki , opłatę czynszu i żyć w godziwych warunkach . Jeśli mają wnuki to się nimi zajmują żeby odciążyć młodych  bo są wzabiegani za pracą .Są pojedyncze osoby   co myślą o założeniu firmy lecz na to zapewniam pana że są potrzebne pieniądze i zdrowie bez tego się nie ruszą oczywiście znajomość  tematu więcej nie muszę pisać  lecz słówko o czym pan mówiśz o jakiej swojej emeryturze zejdz pan na ziemię - masz Pan firmę 30 lat  tak jak pisałem miał pan w czasie zakładania firmy około 35 lat i to wszystko a proponujesz Pan założenie firmy osobom po 60? kpisz Pan sobie

  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-04 15:13
  nie wszyscy mogą byc agentami w ubezpieczeniach jest tego jak ulęgałek na drzewie

  Ocena odpowiedzi 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 15:34 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  Drogi "SMILING".

  Jakoś nikt lub prawie nikt z agentów nie szuka dodatkowej pracy nawet na emeryturze. Bo tak naprawdę agentowi płaci KLIENT i to on jest najwważniejszy w tym biznesie. Jeśli Klient ma kontakt i opiekę agenta to polisy trwają nawet 20 lat a KLient sam poleca swoich znajomych.

  A poza tym mam kontakt z żywym człowiekiem więc wiem, że żyję.

  Ale jeśli nie chcesz nie musisz być agentem .....................

  W Ubezpieczeniach - 20 lat praktyki.

  Ocena odpowiedzi 7 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 15:48 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  W uzupełnieniu powiem, że mam od 40 lat tą samą żonę, dwoje dorosłych dzieci i troje ukochanych i słodkich wnucząt. Wiem także co to znaczy bezrobocie przez 1,5 roku, ciężka choroba (cukrzyca), z której wyszedłem jak schudłem 35 killo. Wiem także co to dotkliwe bankuctwo własnej spółki. Ja oświadczam, że nie zamierzam odchodzić na emeryturę. Zamierzam pracować dokąd zdrowie pozwoli i o jeden dzień dłużej. A potem przekaże moich Klientów do obsługi innemu przedemerytalnemu abu i on i moi dawni Klienci mieli dobrze.

  Powtarzam jeśli nie chcesz być agentem to oczywiście nie musisz.

  Można znależć taką działalność, która pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, hobby i na przykład pisać e-booki, porady, instrukcje, szkolenia. Można na tym nieźle zarobić i wcale nie trzeba otwierać działalności bo podatki może płacić na przykład wydawca.

  WIĘCEJ OPTYMIZMU i cieplejszego spojrzenia na świat.

  POZDRAWIAM

  smiling skomentował/a odpowiedź 2014-02-04 20:34

  jak wcześniej pisałem (odnośnie podzielników ciepła ) to zamieściłem informację że miałem firmę ciepłowniczą dobrze prosperującą , tak że to nie jest mi obce lecz stan zdrowia nie pozwolił mi na dalsze jej prowadzenie - najpierw ją zawiesiłem nie byłem w stanie dalej ją prowadzić a później zlikwidowałem - stan zdrowia nie pozwala - tak że wiem co piszę i wiem że chcąc założyć firmę należy mieć zdrowie i kasę , a oprócz tego mieć uprawnienia budowlane, bo płacić za pieczątki to nie sztuka , Zakładanie firmy w wieku 60 lat 65 a nie długo 67lat - wtedy nabywa się prawo do emerytury - to jest nieporozumienie( i o to Pani pytała o dodatkowa pracę w czasie emerytury a nie o lata wstecz ) , jeśli ktoś ma pieniądze to na co mu firma , niech założy wtedy firmę - lecz na młodsze pokolenie . i tym kończę tą bez płciową polemikę pozdrawiam

  W Ubezpieczeniach - 20 lat praktyki.

  Ocena odpowiedzi 4 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 18:09 autor odpowiedzi: smiling

  uśmiechać się, być optymistą , nie zakłamanym i mieć pozytywne nastawienie do życia

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 19:14 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Stałej pracy nie mam i nie chciałbym mieć,a dorywczo czasem jakieś malowanie,drobne naprawy(jestem złotą rączką i na zasadzie jedna pani drugiej pani powie)i zawsze jakiś dodatkowy grosz wpadnie.

  Ocena odpowiedzi 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 20:07 autor odpowiedzi: smiling

  dorabiam w zakładzie pracy chronionej

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 23:21 autor odpowiedzi: smiling

  znam takich co chandlują na targu sprzedają u właściciela budki z warzywkami

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Finanse: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania