Porady - pytania i odpowiedzi

2011-11-20 21:10 autor: andrzej_a

26 743 odsłon

BZ WBK kiedy robić przelew?

Mam konto w BZ WBK. I czasami jest tak że jak zlecę przelwe ok 11 to jest on u odbiorcy tego samego dnia wieczorem a czasami dopiero nastepnego po południu. Od czego to zależy i jak robić, żeby przelew dochodził jak najszybciej (przelewy do osób prywatnych).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-11-22 18:50 autor odpowiedzi: Serwis internetowy eGospodarka.pl

  Przelewy między bankami są realizowane (w zdecydowanej większości przypadków) w elektronicznym systemie Elixir. Banki uczestniczące w tym systemie wymieniają informacje o przelewach wychodzących i przychodzących w trakcie tzw. sesji - wtedy dane są przesyłane i odbierane. Większość banków obsługuje 2-3 sesje wychodzące (przesyła wtedy dane o przelewach wychodzących) oraz 2-3 sesje przychodzące (z systemu Elixir pobierane są wtedy dane o przelewach przychodzących). Poszczególne banki swoje sesje wychodzące oraz przychodzące realizują w różnych godzinach (czasami identycznych bądź częsciowo się pokrywających).

  W przypadku zlecenia przelewu, jest on realizowany (na ogół, choć nie zawsze) następną sesją wychodzącą, a do odbiorcy trafia z kolei sesją przychodzącą. Dla pewności, pomiedzy sesją wychodzącą nadawcy a przychodzącą odbiorcy powinna być mała "zakładka" czasowa (około godziny).

  Z BZ WBK sesje wychodzące są o 8:15, 12:15 oraz 14:45. Aby środki trafiały do odbiorcy tego samego dnia, w jego banku sesje przychodzące powinny być minimalnie później niż wychodzące w BZWBK.

  W Intenecie znajduje się wiele serwisów z tabelami czasów sesji Elixir dla poszczególnych banków, są również serwisy udostępniające gotowe kalkulatory, pozwalające (po podaniu banku nadawcy oraz odbiorcy oraz godziny) na ocenienie, kiedy środki dotrą na rachunek odbiorcy. Można na przykład skorzystać z kalkulatora pod tym adresem: http://www.finanse.egospodarka.pl/banki/przelewy

  W celu znacznie szybszego przekazywania środków (niezbyt dużych kwot) można korzystać z usług oferowanych przez inne podmioty - tzw. "szybkich przelewów". Są to jednak usługi nieco droższe i - co warto podkreślić - nie gwarantujące na 100% "szybkości" przelewu.

  Poradnik Internetu dla Twojej firmy

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-17 08:29 autor odpowiedzi: patrycjusz

  Najprościej mówiąc trzeba zwracać uwagę kiedy puszcza się kasę i czy zmieścimy się jeszcze danego dnia w sesji elixiru masz listę wszystkich sesji bankowych , jesli nie to pieniądze dojdą dopiero dnia następnego. Innym rozwiązaniem są systemy ala bluecash tam kasa dojdzie tego samego dnia, lecz musimy liczyć się z tym że zapłacimy jakaś małą prowizję. Powodzenia! Arek

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-09 09:39 autor odpowiedzi: Eska1954

  Przelew wewnętrzny,czyli na konto w BZ jest realizowany natychmiast,natomiast w innym banku dłużej-na następny dzień.Dokonując płatności należy mieć to na uwadze.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Banki, konta, lokaty

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania