Porady - pytania i odpowiedzi

2015-07-12 11:12 autor: konopia165

8 582 odsłon

Mama chce przepisać mieszkanie na jednego z synów. Ale drugi chce pieniążki za to.

Witam. Mama wykupiła jakieś 6 lat temu mieszkanie że spółdzielni. Teraz jest. ono. Wlasnosciowe.jestem  ja, mama oraz brat zameldowani tam. Posiadam jeszcze jednego brata oraz siostrę. Mieszkanie zostało kupione w latach 80-tych za tzw.  Książeczki Mieszkaniowe moich braci. Teraz mama chciała by przepisać mieszkanie jednemu z synów. Niestety drugi brat (niemieszkajacy już ponad 11lat tam.) chce jakiejś części lub zadosc uczynienia od drugiego z braci. Czy jest jakaś możliwość aby brat nie płacił drugiemu, a mnie zostało przepisane prawnie na Niego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-12 16:13 autor odpowiedzi: Basko

    Kodeks cywilny
    Art. 180. Właściciel może wyzbyć się własności rzeczy ruchomej przez to, że w tym zamiarze rzecz porzuci.


    Art. 181. Własność ruchomej rzeczy niczyjej nabywa się przez jej objęcie w posiadanie samoistne.

    Należy wysłać do byłego najemcy wezwanie do opróżnienia lokalu mieszkalnego z rzeczy do niego należących, wyznaczając jakiś termin oraz zapłaty za bezumowne korzystanie z lokalu.
    Należy dołączyć informację, że w razie niedotrzymania terminu żądania rzeczy te potraktuje Pan jako porzucone.

    Mamy tutaj do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości, za które należy się Panu wynagrodzenie, które jest de facto formą odszkodowania, zgodnie bowiem z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego, po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym.


    Wszelkie dokumenty zaś należy przekazać właściwemu organowi przechowującemu
    Basko zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-12 16:14
    ojej to tu nie miało byc

    Oceń odpowiedź 3 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-12 22:04 autor odpowiedzi: konopia165

    Ni właśnie haha. Ok. Miłego wieczoru

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-16 16:44 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Mama może swobodnie dysponować swoją własnością. W szczególności może darować mieszkanie, sprzedać je, obciążyć, zamienić, bez pytania o zgodę kogokolwiek.
    Może darować mieszkanie jednemu ze swoich dzieci. Obdarowany nie ma obowiązku płacenia jakichkolwiek kwot innym dzieciom.

    Obdarowane dziecko powinno się liczyć z tym, że po śmierci mamy, może być zobowiązane do zapłaty zachowku na rzecz pozostałych uprawnionych (rodzeństwa). Darowiznę na rzecz uprawnionego do zachowku (np. dziecka) dolicza się do spadku przy obliczaniu zachowku.
    Jeżeli mama umrze nie pozostawiając żadnego majątku i nie dokonała (nie dokona) za życia innych darowizn niż darowizna mieszkania to podstawą obliczenia zachowku będzie ta właśnie darowizna, a zobowiązanym do zapłaty zachowku będzie właśnie obdarowany.

    Można zastanowić się nad zawarciem umowy o dożywocie - taka umowa jest umową odpłatną i z tego powodu nie jest doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku. Wskażę jednak, że można spotkać orzeczenia, które wskazują, że umowa o dożywocie jest brana pod uwagę przy obliczaniu zachowku.

    mikra skomentował/a odpowiedź 2018-05-11 14:58

    Panie Łukaszu co w Przypadku, gdy Matka chce zapisać cały dom na moją siostrę i jej męża manipulanta, który bardo chce ten dom zdobyć? Naopowiadał on mojej mamie głupoty - że ja mam gdzie mieszkać (szukam do kupienia mieszkania na kredyt hipoteczny) więc będę mieć mieszkanie (tak naprawde będe mieć kredyt a nie mieszkanie). Siostra w raz z mężem mieszkają w domu razem z mama i żerują na niej. mieszkają tam za płacenie części rachunków. Czy jeżeli zmanipulowana matka zgodziła się żeby przepisać na moją siostrę cały dom u notariusza i zostawi im je w testamencie a ja dostane (wg nich uczciwą część - 15 tyś zł na "dobry start") to nie mam prawa ubiegać się o mieszkanie ani zachowek? Dodam ze dom jest warty ponad pół miliona. Jeżeli właścicielka mieszkania przepisze je u notariusza na rzecz siostry ( a zarazem jej męża) oraz w testamencie to ja zostanę bez niczego (prócz kredytu na swoje mieszkanie) na całe życie? mąż siostry powiedział mamie, że mi sie powodzi bo kupuje mieszkanie i będę mieć gdzie mieszkać, ona boi się zostać sama na starość i chce przepisać wszystko na siostre i wierzy im w te brednie. Proszę o odpowiedź czy faktycznie nic mi sie nie należy? na co jeszcze muszą namówić matke (oprócz testamentu już spisanego ) i przepisania mieszkania na nich - czy jestem wydziedziczony? po śmierci mamy zostaje z niczym. Bardzo proszę o poradę. Dziękuje Serdecznie.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-17 09:03 autor odpowiedzi: konopia165

    Dziękuję bardzo za pomoc. Miłego dnia życzę

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2012-09-25 21:12 przez naklejka27

    Czy to jest spadek?

    Witam mieszkam z tatą wykupiłam mieszkanie na tatę a on przepisał mi je w testamęcie mam jeszcze rodzeństwo które ma już swoje rodziny chciałbym wiedzieć czy po smierci taty mogą oni się ubiegać o to abym ich spłaćiła czy lepiej jakby tata przepisał mi to mieszkanie jako darowiznę oczywiście ja zapł...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2015-05-10 12:01 przez rafał m

    darowizna na syna

    Czy mogę przepisać na syna mieszkanie własnosciowe tzn. jako darowizna , bez dodatkowych opłat . Syn posiada już jedno mieszkanie własnościowe.

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2015-04-28 11:48 przez NataliaN

    Dwa testamenty

    Moja mama ma dwa testamenty,jeden swój drugi taty.W obu testementach zrzekaja się na siebie w razie śmierci...Tato nie zyje już od 10 lat a mama po śmierci taty nic nie zrobiła z tym testamentem...Czy może teraz bez zgody dzieci przepisać mieszkanie???

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2018-02-04 13:39 przez Dash

    Przepisanie mieszkania

    Witam mam pytanie opiekuje się teraz babcia (mieszka ze mna) ona chce mi przepisac (jej) mieszkanie  ale nie wiem jaka opcjie wybrac bo: moja babcia ma 3 dzieci 1 niepelnosprawne drugi chcę przejąć to mieszkanie babci  (nie interesuje się nią nie pomaga finansowo nie odwiedza) i w jaki sposób najlep...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2018-01-02 14:18 przez schmoyoho

    Prawo spadkowe po śmierci męża a dlug dziecka

    Witam, prosiłabym o podpowiedź w takiej sprawie - jak wygląda przepisanie mieszkania na wdowę po śmierci męża, który był współwłaścicielem mieszkania a posiadają oni dwójkę dorosłych dzieci. Czy wdowa może przepisać całe mieszkanie na siebie, nie uwzględniając dzieci ? Dzieci jak rozumiem, też mogą ...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania