Strona głównaFinanseSeniorzy preferują doradców finansowych

Seniorzy preferują doradców finansowych

Najnowsze badania przeprowadzone w USA dowiodły, że wśród klientów produktów i usług finansowych to właśnie seniorzy najchętniej powierzają swoje oszczędności doradcom finansowym. Jest to jednocześnie całkowitym zaprzeczeniem krążących anegdot, jakoby starsze pokolenie, mniej ufne, wolało zarządząć samodzielnie swoimi pieniędzmi.
Seniorzy preferują doradców finansowych [© apops - Fotolia.com] Ankieta przeprowadzona przez firmę Forrester pokazuje, iż 35 proc. seniorów wszelkie działania związane z zarządzaniem swoimi finansami zostawia profesjonalistom. Dla porównania, jedynie 28 proc. młodszych inwestorów i tylko 31proc. osób z pokolenia "baby boomers", którzy uważali się za tzw. "delegators", czyli tych, którzy powierzają swoje oszczędności, są skłonne zaufać doradcom finansowym.

Ciągle jednak przyglądając się wszystkim grupom wiekowym, można zauważyć, że najbardziej popularnym rodzajem klienta są tzw."validators", czyli ci, którzy pytają o poradę profesjonalistów, jednak podjęcie ostatecznej decyzji pozostawiają sobie i robią to w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje. Do tego typu klienteli należy blisko połowa "baby boomers" i młodszych inwestorów oraz 47 proc. seniorów.

Trzecią kategorią konsumentów według Forrestera są tzw. soliści, którzy obejmują najmniejszą grupę spośród badanych osób. Ponadto jak pokazała ankieta, seniorzy najbardziej preferują firmy doradcze, które oferują kompleksowe usługi finansowe, a jednocześnie pozostają najaktywniejszymi inwestorami spośród wszystkich badanych grup wiekowych. Wśród pokolenia "baby boomers" najbardziej popularne są akcje i fundusze inwestycyjne, zaś pokolenie seniorów gustuje w bardziej stabilnych instrumentach finansowych takich jak np. obligacje.

Przedstawiciele "Generation X" (pokolenie urodzone w latach 1964 do 1975) ma największy udział w RRSP (plan emerytalny) bo aż 48proc., za nimi uplasowali się bumerzy z 44 proc. Pokolenie X było także na czele listy ubezpieczonych na życie i na wypadek kalectwa, niemal 71 proc. badanych.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć