Strona głównaFinanseOdwrócona hipoteka już niedługo w Polsce

Odwrócona hipoteka już niedługo w Polsce

Choć odwrócony kredyt hipoteczny jest od dawna bardzo popularny w krajach wysoko rozwiniętych (USA, Europa Zachodnia), w Polsce na razie żaden bank nie zawarł go w swojej ofercie. Jak informują specjaliści ds. bankowości, wiele banków już podjęło pracę nad tą formą kredytu, niestety jeszcze w tym roku raczej nie będą go oferować - podaje Gazeta Bankowa.
Odwrócona hipoteka już niedługo w Polsce [© deke - Fotolia.com] Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) pozwala na dodatkowe zasilenie budżetu domowego przez seniorów. Bank zawiera odpowiednią umowę z kredytobiorcą, w której zobowiązuję się do wypłacania na rzecz kredytobiorcy odpowiedniej kwoty. Suma, jaką wypłaca bank jest uzależniona od wartości nieruchomości, nie przekracza ona jednak wartości 50% nieruchomości.

Sposób wypłaty pieniędzy określa umowa. Za oceanem praktykuje się kilka sposobów wypłaty: raty miesięczne, kwartalne, roczne, czy też wypłatę jednorazową. Możliwe są również różnego rodzaju kombinacje tych sposobów.

Kredytobiorca może uzyskaną kwotę wydać jak mu się podoba, jednak umowa zobowiązuje go do utrzymywania nieruchomości w stanie z dnia w którym umowa z bankiem została zawarta. Zobowiązuje się również do regulowania wszelkiego rodzaju należności w tym należności podatkowych z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości.

Warto również zauważyć, że odwrócony kredyt hipoteczny może być niekorzystny dla osób, które będą żyły dłużej, niż przewidują to statystyki, na podstawie których konstruowana jest umowa. Może nastąpić sytuacja, w której kwota wypłacanych rat przekroczy wartość 50% nieruchomości, a wtedy bank może zażądać zrealizowania swojej części umowy.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:47:16, 24-10-2007 Melissa

    50% wartości domu, mieszkania i raty płacone nie do końca życia, tylko do 50% wartości nieruchomości to nie jest korzystna propozycja. Można na temat odwróconej hipoteki poczytać
    http://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-chca-placic-wlascicielom-mieszkan-1474114.html
    http://www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?news_cat_id=19&news_id=3661&layout=1&pag e=text&place=Lead01
    ... zobacz więcej
  • 16:51:49, 01-03-2008 marcin84

    badam temat odwróconych kredytów hipotecznych - jestem ciekaw Państwa opinii na temat takich instrumentów:

    www.odwroconahipoteka.xt.pl

    pozdrawiam

    Marcin
  • 16:52:54, 01-03-2008 marcin84

    badam temat odwróconych kredytów hipotecznych - jestem ciekaw Państwa opinii na temat takich instrumentów:

    www.odwroconahipoteka.xt.pl

    pozdrawiam

    Marcin
  • 17:53:36, 01-03-2008 largetto

    [url]www.odwroconahipoteka.xt.pl

    Rodzice czy dziadkowie wykupując mieszkanie myślą o przekazaniu go dzieciom czy wnukom.
    Ja nie zastawiłabym w kredycie odwróconym mieszkania w zamian za wyższą emeryturę, raczej starałabym się aby moje dziecko miało pracę i mogło to mieszkanie utrzymać. No chyba, że kupiłoby sobie własne.
    Nie jestem przekonana do tego typu działania banku, bo może się okazać, że nie ma ani mieszkania ani wyższej emerytury
  • 12:15:00, 24-04-2008 helena6

    mieszkam w australii i australijczycy bardzo oddaja swoje domy za pienidze dodatkowe do emeytury ,zyja ,zwiedzaja swiat i twierdza ze jak beda niedolezni to rodzina i przedewszystkim dzieci ich oddadza,do domow opieki i czekac beda zeby szybko dostac dom ,w polsce tez znam wypadki ze matke robia ze jest nie pelno swiadoma i ubezwasnowolnia zeby trzymac majatek ,przykre ale prawdziwe dobrze pomyscie jakie sa dzieci i czy warto dla nich patrzyc przez okno na stare lata i czekac kiedy przyjda i dac im wszystko
    ... zobacz więcej
  • 12:22:10, 24-04-2008 helena6

    dlaczego 50% ,napewno ktos to nie rozumie ,kazdy bank inaczej bedzie placil ,to sa poczatki nie znamy wszystkiego ,w australi jest 70% wartosci twojego domu i zyjesz w nim do smierci,mozesz wziasc ratami albo wiecej na wycieczke ,jak chcesz splacic to tez mozesz ,tj tzw pozyczka na twoj dom,sa rozne obcje
  • 12:26:14, 24-04-2008 Basia.

    to jest szansa dla ludzi o niskich dochodach /emeryturach/ na godne życie a nie wegetację. Warunek do spełnienia: prawo do zajmowania mieszkania do śmierci.
  • 14:21:29, 24-04-2008 Pani Slowikowa

    po co jest bankom potrzebny twoj dom??? Czy to jest bizness ktorymi banki wogole powinne sie interesowac?
  • 14:36:26, 24-04-2008 siekierka

    helena6 mieszkam w australii i australijczycy bardzo oddaja swoje domy za pienidze dodatkowe do emeytury ,zyja ,zwiedzaja swiat i twierdza ze jak beda niedolezni to rodzina i przedewszystkim dzieci ich oddadza,do domow opieki i czekac beda zeby szybko dostac dom ,w polsce tez znam wypadki ze matke robia ze jest nie pelno swiadoma i ubezwasnowolnia zeby trzymac majatek ,przykre ale prawdziwe dobrze pomyscie jakie sa dzieci i czy warto dla nich patrzyc przez okno na stare lata i czekac kiedy przyjda i dac im wszystko



    STANISŁAW STASZIC pisał: ...takie właśnie rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie ...
    Ta młodzież tak została wychowana - bez miłości i szacunku dla przodków - zachłanna na dobra materialne. Teraz ich "wychowawcy" zbierają żniwo tego "bezstressowego" wychowania.
    ... zobacz więcej
  • 18:53:05, 24-04-2008 tadeusz50

    Tu się kłania to jak wychowaliśmy własne dzieci. Mam nadzieję, że ja je wychowałem właściwie i nie spotka mnie los porzuconego rodzica.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy