Strona głównaFinanseOdwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka

Sposób na uzyskanie środków finansowych, które pozwolą polepszyć jakość swojego życia, czy furtka do wykorzystywania trudnej sytuacji? Odwrócona hipoteka budzi kontrowersje. Czym jest odwrócona hipoteka, jak wygląda umowa i na co warto zwrócić uwagę podpowiadają specjaliści prawni z Availo.
fot. bernardbodo - Fotolia.comOdwrócony kredyt hipoteczny jest instytucją uregulowaną ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym z 23 października 2014 roku.

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Umowa polega na tym, że bank zobowiązuje się oddać kredytobiorcy do dyspozycji na czas nieoznaczony wskazaną sumę środków pieniężnych, których to spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy. Osoba ta z kolei zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z należnymi z tego tytułu odsetkami oraz innymi kosztami. Umowa odwróconego kredytu hipotecznego zawierana jest w formie pisemnej.

Kto może korzystać?

Osobą mogącą skorzystać z tej formy może być osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości, bądź której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorca to również w rozumieniu przepisów ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości albo osoba, której przysługuje jej udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego. Kredyt można wziąć również razem np. jako małżonkowie, współwłaściciele danej nieruchomości.

Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego

Podstawą ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego jest wartość rynkowa nieruchomości, do której ma (wskazane w powyższym akapicie) prawa kredytobiorca i na której to zostanie ustanowione zabezpieczenie odwróconego kredytu.
Otrzymana kwota zostaje wypłacona w postaci jednorazowej wpłaty bądź ratalnie przez okres i w wysokości jaka została określona w umowie, nie dłużej jednak niż do śmierci kredytobiorcy.

Spłata kredytu

Kredytobiorcy przysługuje prawo do spłaty całkowitej kwoty jaką istnieje do zapłaty bądź jej części. W sytuacji gdzie kwota zostanie w całości spłacona, bank zobowiązany jest do potwierdzenia rozliczenia umowy w terminie 14 dni od dnia dokonania spłaty.
Odwrócony kredyt spłacić mogą również spadkobiercy Kredytobiorcy, jednak w terminie nie dłuższym niż rok od śmierci Kredytobiorcy.

WAŻNE: Jeżeli Kredytobiorca nie spłacił kredytu (wraz kosztami i odsetkami) jeszcze za życia lub nie spłacili go (w całości) jego spadkobiercy w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy – wówczas bank zgłasza żądanie przeniesienia prawa do własności nieruchomości wskazanej, jako zabezpieczenie odwróconego kredytu hipotecznego.

Rozwiązanie umowy

Osoba która zawarła umowę odwróconego kredytu hipotecznego ma prawo do jej wypowiedzenia w każdym czasie, z zachowanie terminu 30 dniowego. Natomiast bank może wypowiedzieć umowę ze swojej strony w przypadkach wskazanych w ustawie, termin wypowiedzenia wówczas wynosi 30 dni.

Całkowita kwota do zapłaty staje się wymagalna z upływem okresu wypowiedzenia umowy odwróconego kredytu hipotecznego bądź z upływem roku od dnia śmierci kredytobiorcy.

W momencie ogłoszenia upadłości banku umowa odwróconego kredytu hipotecznego ulega rozwiązaniu w zakresie niewykonanej części umowy.
Umowy kredytowe, zawsze warto skonsultować z prawnikiem. Dzięki Availo możesz to zrobić zdalnie, nie wychodząc z domu. Zadzwoń 22 270 08 42 i zapytaj o ofertę. Na hasło „SENIOR.PL” – 10% zniżki. Szczegóły na stronie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:38:17, 19-01-2019 ~gość: 178.42.245.xxx

    Autorzy-specjaliści coś mało postarali się o praktyczność tego artykułu. Żaden bank w Polsce nie oferuje odwróconego kredytu hipotecznego. W ofercie są umowy renty dożywotniej takie jak robi Fundusz Hipoteczny Dom. Reklamuje się w telewizji. Może lepiej poświęcić uwagę jaką umowę podpisać w sprawie renty dożywotniej. I czy bardziej wiarygodny jest fundusz, czy może bardziej sąsiad, czy może jakiś znajomy. Takich umów są tysiące. I tysiące ludzi ma problemy z "sąsiadami". Proszę napiszcie coś praktycznego.
    ... zobacz więcej
  • 13:14:38, 18-05-2021 Klara123

    Dlatego ja uważam że warto współpracować z Trinity Finance To doradcy finansowi którzy pomogą wybrać najlepsze i opłacalne rozwiązanie dla każdego. Oni współpracują z największymi bankami w Polsce także znają wiele ofert. Pomogą a Wy macie pewność że dobrze wybraliście.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy