Strona głównaFinanseJak zaoszczędzić podczas przedświątecznej gorączki

Jak zaoszczędzić podczas przedświątecznej gorączki

Wielu czeka na Święta Bożego Narodzenia cały rok. Zwykle bowiem dobrze się kojarzą - z wolnym czasem, rodzinnymi zjazdami, śnieżnym krajobrazem i kolędami. Jednakże, przedświąteczna gorączka: poszukiwanie prezentów, zakupy w marketach, odbieranie zamówionych ciast i innych specjałów bezsprzecznie wiążą się z uszczuplaniem portfela. Okres przedświąteczny to ciężkie czasy dla naszych finansów, czy da się zaoszczędzić? Marc Lockley, którego profesją jest coaching biznesowy, radzi, co robić, by wydać mniej.
Jak zaoszczędzić podczas przedświątecznej gorączki [© Tom - Fotolia.com] 1. Budżet. Jego oszacowanie to podstawa. Sprawdź, do jakiej kwoty możesz zrobić zakupy i traktuj ją jako nieprzekraczalną. Planuj wydatki mając na uwadze obliczoną sumę.

2. Zrób listę zakupów. To będzie pomocne w przestrzeganiu wyznaczonego budżetu. Warto przygotować wykaz niezbędnych rzeczy także dlatego, że nierzadko bywa, iż widząc jakiś „ładny drobiazg", chętnie sięgamy do portfela nie zastanawiając się nad przydatnością danego przedmiotu. Trzymając w ręku listę zakupów jesteśmy bardziej skoncentrowani, szukamy konkretnych produktów i trudniej handlowcom skupić naszą uwagę na innych towarach.

3. Oszczędź naszą planetę i swoje pieniądze. Wysyłanie życzeń tradycyjną drogą stało się niemal anachroniczne. Dziś króluje poczta elektroniczna - to darmowy i szybki sposób na przekazanie pozdrowień i życzeń nawet setce znajomych.

4. Pakowanie prezentów nie jest konieczne. Nierzadko tę usługę oferują sklepy, ale zwykle te najbardziej ekskluzywne - gdy za sam produkt płacimy niemało. Często bywa też tak, że po promocyjnej cenie zapakują prezent sprzedawcy także w zupełnie niedrogich sklepach. W każdym razie poleca się tu minimalizm - producenci świątecznych zestawów zwykle dbają o ładne opakowanie swoich towarów, więc nie musimy tu niczego poprawiać. Jeśli jednak zdecydujemy, że przydałaby się choć mała ozdoba, już drobna kokarda wygląda estetycznie. Nie jest koniecznym zaopatrywanie się w pudełka i papier do pakowania, które nota bene nie należą do najtańszych.

5. Zrób zakupy przez Internet. Nawet jeśli jest już za późno na to, by przed Świętami otrzymać zamówiony towar, warto poszukać ofert sklepów, które mają filie w danym mieście i zamieszczają ogłoszenia również w sieci. Zwykle bowiem produkty te mają niższą cenę, a odebrać je można osobiście w placówce danego obiektu handlowego.

6. Zrealizuj punkty zbierane w programie lojalnościowym. Jeśli brałes/aś udział w tego rodzaju promocji, bo robisz zakupy zwykle w tym samym markecie, oto czas na wykorzystanie zgromadzonych środków. Część sklepów nagradza wiernych klientów prezentami, niektóre proponują zniżki, w jeszcze innych zebrane punkty można zamienić na określoną sumę i otrzymać wybrane przez siebie produkty o danej wartości. Sprawdź stan swojej karty lojalnościowej i odbierz należne profity.

7. Zrób zakupy ze znajomymi. Wówczas łatwiej skorzystać z tak licznych w okresie przedświątecznym promocji. Nierzadko oferowane są produkty pakowane po dwie, trzy lub więcej sztuk. Po przeliczeniu okazuje się, że propozycja jest atrakcyjna. Problem polega tylko na tym, że nie potrzebujesz czterech opakowań kawy czy też trzech kilogramów szynki - jeśli wybierzesz się na zakupy ze znajomym, będziecie mogli podzielić się kosztami atrakcyjnych ofert.

8. Pomyśl o zjeździe rodzinnym. Wigilia często odbywa się w gronie tzw. atomistycznej rodziny, tj obejmującej rodziców i dzieci. Może jednak warto zmodyfikować ten zwyczaj i rozszerzyć wigilijne grono? Kuzynka i jej partner, serdeczna koleżanka z pracy i jej mąż, bądź ulubiona sąsiadka, czy też inni członkowie dalszej rodziny mogą stanowić doborowa kompanię. Kiedy zaś organizuje się przyjęcie w większym towarzystwie, jego koszty dzielone są na wszystkich uczestników. Wystarczy dobry plan i przydzielenie zakresu odpowiedzialności wszystkim zaproszonym. W efekcie wigilia może się odbyć taniej i w nowej formie.

9. Sprezentuj kupon upominkowy. Obdarowany może na tym skorzystać. W okresie świątecznym tego rodzaju podarunek o wartości np. kilkudziesięciu złotych może wydać się średnio atrakcyjny, ale po Nowym Roku czeka nas czas wielkich wyprzedaży i za wspomnianą sumę będzie odebrać w danym sklepie znacznie większą ilość towarów niż obecnie.

10. Zrób to sam/a. Prezent jest tym bardziej cenny, gdy obdarowany ma świadomość, że podarunek wymagał namysłu, troski, poświęcenia czasu na jego przygotowanie, słowem, że jest „od serca". Bądź zatem kreatywny/a. Niewielkim nakładem kosztów można sprawić komuś nie lada niespodziankę. Spróbuj wykonać coś samodzielnie. Jeśli nie masz pomysłu, poszukaj inspiracji w Internecie. My podpowiadamy, ciekawą inwencją są: samodzielnie wykonana skrzynka na wino, ozdobiona naklejonymi gwiazdkami świeczka, zdjęcie we własnoręcznie udekorowanej ramce, „spreparowany" kalendarz, w którym podkreślisz i opiszesz najważniejsze dla danej osoby i jej bliskich daty, etc.


Marc Lockley zajmuje się doradztwem biznesowym, jest autorem tekstów publikowanych w the Guardian oraz autorem książki „How To Pay Less for More" („Jak płacić mniej za więcej").

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:30:53, 19-12-2009 zosinek

    Nic ująć a dodałabym jeszcze to żeby nie wybierać się po zakupy z pustym żołądkiem bo wtedy prawie na pewno kupimy za dużo. Wiem to z praktyki.
    Odpowiedż także w poniższym artykule:
    http://www.klub.senior.pl/ogolny/t-j...arze-6244.html
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy