Strona głównaFinanseJak chronić się przed oszustami?

Jak chronić się przed oszustami?

Obecnie coraz częściej ofiarami różnorodnych oszustw padają ludzie starsi. Groźne są zarówno oszustwa telefoniczne, związane z telemarketingiem jak i te mające miejsce w domach ofiar. Aby nie dać się przestępcom wystarczy zwiększyć swoją czujność i dokładniej analizować wszelkie składane nam oferty.
Jak chronić się przed oszustami? [© Werner Heiber - Fotolia.com] Oto klika pomocnych wskazówek:

- Przede wszystkim, co szczególnie ważne w przypadku oszustów, którzy obiecują podejrzanie wiele przy stosunkowo niskiej cenie, należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek do samego końca. Najlepiej jest poprosić o umowę lub wszelkie inne dane dotyczące obiecywanych korzyści na piśmie. Dzięki temu będzie można przeczytać i dokładnie zapoznać się z ofertą.

- Nigdy nie należy podawać danych osobowych przez telefon lub Internet dopóki nie zainicjujemy kontaktu osobiście. Wiarygodni oferenci np. z banku nigdy nie poproszą nas o dane osobowe drogą telefoniczną.

- Jeśli dzwoniący prosi zapłatę z góry i w związku z tym żąda podania numeru karty kredytowej lub ubezpieczenia społecznego, nie należy udzielać tego typu informacji przez telefon.

- Należy pamiętać, że prawdziwi sprzedawcy telefoniczni nie odłożą słuchawki w momencie, kiedy będziemy zbyt sceptyczni względem nich. Wprost przeciwnie, docenią fakt rozmowy z dobrze wyedukowanym konsumentem.

- Niektórzy złodzieje danych osobowych specjalnie w tym celu przeszukują śmietniki przy domach w celu znalezienia starych czeków, rachunków, wyciągów z kont bankowych, korespondencji itp. Przed wyrzuceniem tego typu dokumentów do śmietnika należy je jak najdokładniej podrzeć.

- Strzeż się oszustów internetowych. Specjalnie skonstruowane e-maile lub strony internetowe mogą okazać się pułapką. Pamiętaj, że prawdziwi oferenci nigdy nie poproszą cię o podanie danych za pomocą maila, strony www czy też pop-up.

- Zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa w miejscach publicznych, szczególnie podczas wybierania gotówki z bankomatu. Oszuści mogą użyć telefonu komórkowego z aparatem fotograficznym aby sfotografować numer karty kredytowej lub PIN.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X