Strona głównaFinanseJak bezpiecznie kupować w Internecie?

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Wnuczka poradziła mi, żebym zaczął robić zakupy przez Internet. Mówi, że wiele sklepów oferuje dostawę do domu, co jest dla mnie ważne, bo mam coraz większe problemy z chodzeniem. Boję się jednak czy nikt mnie nie oszuka. Jak bezpiecznie robić takie zakupy?
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? [© VRD - Fotolia.com] Decydując się na zakupy w sieci warto korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych dostawców. Z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju porównywarki (które oprócz porównań cenowych zbierają opinie o sklepach i produktach) lub popularne na serwisach aukcyjnych systemy komentarzy. Zawsze należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze opinie nie zwalniają z konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, bo to właśnie człowiek jest zwykle najsłabszym punktem, nie tylko podczas płatności internetowych, ale ogólnie podczas korzystania z bankowości internetowej.

Decydując się na płatność za zakupiony towar transakcję realizujemy tak jak inne płatności internetowe, chociażby rachunki za media. Należy wpisać dane odbiorcy przelewu, wraz z należną mu kwotą. Warto także pamiętać o odpowiednim zatytułowaniu przelewu, bez tego może się bowiem zdarzyć, że nadanie przesyłki będzie się przedłużać. Podczas wykonywania tego typu przelewu warto zachować zasady bezpieczeństwa typowe dla obsługi bankowości internetowej, tj. korzystamy tylko z zaufanego komputera, używamy programu , aktualizujemy przeglądarkę internetową i wpisujemy dane do logowania wyłącznie, jeśli strona banku posiada odpowiedni certyfikat (symbol kłódki w pasku adresu).

Coraz większą popularność zyskują przelewy typu „pay-by-link”, w ramach których ze strony sprzedawcy (lub innego dostawcy usługi) jesteśmy bezpośrednio przekierowani do strony internetowej banku. Tam natomiast po zalogowaniu wyświetli się już wypełniony formularz przelewu. Odpada więc ryzyko naszej pomyłki przy uzupełnianiu danych. Należy jednak zachować czujność, szczególnie w momencie kiedy jesteśmy przekierowani na stronę z logowaniem w banku.

Za zakupy internetowe można płacić także kartami – debetowymi, , a także przedpłaconymi. Te ostatnie, choć mało popularne, zapewniają największe bezpieczeństwo, ponieważ zawierają mniej danych identyfikujących użytkownika (karty na okaziciela), a ich saldo ograniczone jest do środków, które przelaliśmy na rachunek takiej karty.

Podczas płatności kartą zwykle jesteśmy proszeni o wpisanie swoich danych, numeru karty, terminu jej ważności oraz kodu CVV (lub CVC), który znajduje się na odwrocie karty. Z informacjami tymi należy się obchodzić niezwykle ostrożnie, ponieważ ktoś kto wejdzie w ich posiadanie będzie mógł dokonać transakcji bez naszej wiedzy. Wyjątkiem są karty, w przypadku których transakcje należy potwierdzić kodem przesłanym w wiadomości SMS (autoryzacja na wzór zwykłych przelewów bankowych).

Michał Sadrak, Open Finance

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy