Strona głównaFinanseDomowy budżet - oszczędzamy na wiosnę

Domowy budżet - oszczędzamy na wiosnę

Zbliżające się wakacje powodują, że częściej dbamy o własny wygląd i kondycję. Wielu z nas rozpoczyna właśnie przygotowania do sezonu letniego – podejmuje walkę ze zbędnymi kilogramami i wybiera regularny wysiłek fizyczny. Warto, aby tego typu działania obejmowały również porządki w domowym budżecie, który jest często nadwyrężony po zimie. Skuteczność oszczędzania zapewnić może kilka prostych zasad – podpowiadają eksperci firmy Expander.
Domowy budżet - oszczędzamy na wiosnę [© dundersztyc - Fotolia.com] Po zimie powinniśmy zwrócić większą uwagę na finanse. Są one wtedy zwykle mocno nadwyrężone po zwiększonych wydatkach. Odejście mrozów to jednak nie koniec wyzwań dla portfela, bo wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi koszty związane z wyjazdami. Warto więc wykorzystać obecny czas, by załatać dziury w . Co więc zrobić, by na koniec miesiąca konto nie było puste?

Po pierwsze regularność


Według ekspertów firmy Expander, kluczem do sukcesu w oszczędzaniu, tak jak w , jest regularność – Warto zacząć od systematycznego odkładania małych kwot. Oszczędzanie bowiem, podobnie jak ćwiczenia fizyczne, kosztują nas wiele wysiłku dlatego na początku łatwo się zrazić. Dobrze jest więc na starcie ustalić sobie osiągalne cele – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Jeśli jednak potrzebujemy odkładać więcej np. na samochód czy emeryturę musimy sporządzić szczegółowy grafik z wyliczeniem jak długo i ile będziemy musieli odkładać pieniądze, by osiągnąć dany cel. - W ten sposób zwiększymy szanse na to, że nie zrezygnujemy z oszczędzania zanim go nie osiągniemy. Dodatkowo trzymając się grafiku wyrobimy sobie nawyk oszczędzania. Dzięki temu będzie w dobrej formie nawet po tym, gdy już zbierzemy wymarzoną kwotę – tłumaczy Jarosław Sadowski.

Gdy na koniec miesiąca brakuje pieniędzy

Dla wielu osób barierą w oszczędzaniu jest również wydawanie całego dochodu i brak jakichkolwiek środków, które można odłożyć. Problem ten można jednak rozwiązać podobnie jak w przypadku osób, które nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne – należy poprawić organizację czasu i sposobu dokonywania wydatków.

– Dobrym sposobem jest zapisywanie na co wydajemy pieniądze. Pod koniec miesiąca otrzymamy obraz naszych finansów i zobaczymy z czego możemy zrezygnować, by ograniczyć koszty. Przykładem takiego działania może być rezygnacja z usług, z których nie korzystamy lub ograniczenie drobnych wydatków, które po podliczeniu tworzą znaczące kwoty. Inny sposób to robienie zakupów z listą. Dzięki niej trudniej ulegniemy wielu pokusom, które czekają na nas w sklepach i unikniemy kupowania zbędnych produktów – mówi Jarosław Sadowski.

Warto skorzystać z pomocy fachowca

Niestety często sam plan oraz motywacja do oszczędzania nie wystarczy. Przykładowo wiele osób, by ćwiczyć potrzebuje pomocy instruktora, a w domu nie jest w stanie się zmotywować. W mobilizacji do oszczędzania również przydaje się fachowa pomoc, dzięki której osiągniemy lepsze wyniki. Rada doświadczonego doradcy finansowego może okazać się nieoceniona, gdy chcemy wdrożyć plan regularnego oszczędzania np. na emeryturę. Pomoże on nie tylko w przeanalizowaniu domowych finansów, ale również w wybraniu odpowiednich instrumentów finansowych, dzięki którym pomnożymy oszczędności.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy