Porady - pytania i odpowiedzi

2019-10-16 09:28 autor: Madab

19 479 odsłon

Odzyskanie działki ROD zapisanej na dziewczynę

Mój wnuk Robert upoważnił swoją dziewczynę Magdę do swojego konta.
Następnie poprosił ją by ona "kupiła" (przeniosła na siebie prawo do dzierżawy) działkę na ogródkach działkowych ROD za jego pieniądze. Bo zamierzał dopiero przeprowadzić się do miasta, gdzie była kupowana działka ROD.
Magda zrobiła więc przelew z jego konta na swoje konto. Ale to pieniądze Roberta.

I Magda kupiła to co jest na działce - stary domek i drzewka - za 20 tys. zł, ale w umowie notarialnej wpisała, że za 2 tys. zł. i uzyskała prawo do dzierżawy działki ROD. Zarząd ogródków działkowych przepisał na Magdę dzierżawę działki, ale pracownicy zarządu wiedzą, że to tak naprawdę Robert nabył tę działkę.

Następnie w ramach takiej samej procedury Magda za pieniądze Roberta i na jego prośbę kupiła nowy domek do złożenia. Za 40 tys. zł. Robert rozebrał stary domek i postawił ten nowy.

Następnie Robert zerwał związek z Magdą i żąda, by przepisała na niego to, za co zapłacił - czyli dzierżawę działki i to co jest na niej. Dziewczyna nie chce, bo twierdzi, że to jej działka, bo jest na nią zapisana. Czyja tak naprawdę jest działka? Czy chłopiec ma szansę odzyskać swoje: uzyskać dzierżawę tej działki i domek na drodze sądowej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-10-16 10:04 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Bez dokładnej analizy dokumentów nie da się ocenić szans. Pewnie dzierżawę trudno będzie uzyskać, ławtiej (ale też trudno) nakłady na działkę. Ogólnie rzecz biorąc rozliczenia pomiędzy konkubentami to cięzka sprawa, bo nie jest to nigdzie regulowane. W sprawie najważniejsze będą dowody.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-10-16 10:29 autor odpowiedzi: Madab

  Nawet posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza o własności środków znajdujących się na tym rachunku. Tu zaś było tylko upowaznienie dokorzystania z r-ku. Dziewczyna przelała pieniadze na swój r-k. Czy zatem Robert wystepując do sądu o zwrot pieniędzy które ona przelała na swoje konto ma szanse odzyskania ich?
  Madab zaktualizował/a odpowiedź 2019-10-16 10:34
  Oni nie tworzyli konkubinatu. Mieszkali w innych miastach.
  Madab zaktualizował/a odpowiedź 2019-10-16 10:51
  Czy sąd może przenieść prawa do dzierżawy działki wraz z jednoczesnym przeniesieniem własności rzeczy na niej posadowionych na Roberta? Czy taki wyrok sądu może zastąpić umowę przeniesienia praw do działki?
  Następnie na podstawie wyroku sądu zarząd ogrodu rozpatrzy wniosek Roberta o zatwierdzenie wyroku sądu o przeniesieniu prawa do działki.

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2019-10-16 12:15

  Zawsze są jakieś szanse. Ale bez dokładnej analizy, na podstawie szczątkowych informacji, nikt (nikt poważny) nie wskaże jakie konkretnie formułować roszczenia, żądania i wnioski oraz jakie są szanse na odzyskanie wniosku. Np. fakt przelania środków na inne konto, nawet przez upoważnionego, może być związany z darowizną, depozytem nieprawidłowym, zapłatą za coś, itp. Nie widzę podstaw prawnych (na podstawie tego co opisano) dla ewentualnego powództwa o zobowiązanie do przeniesienia praw z tytułu użytkowania działki i własności nasadzeń i urządzeń na działce.

  Madab skomentował/a odpowiedź 2019-10-16 20:19

  Nie było umowy darowizny. Poza tym przecież zgodnie z prawem pieniądze na koncie należą do właściciela konta. Osoba upoważniona nie jest ich właścicielem. Właściciel (chłopak) konta zlecił jej "kupno działki" za jego pieniądze. Jeśli przelała na swoje konto to jak to prawnie traktować? Przelała, a następnie kupiła za nie dzierżawę działki z altanką. Na siebie, ale na rzecz swojego chłopaka. Czy to są informacje szczątkowe?

  Madab zaktualizował/a odpowiedź 2019-10-16 20:29
  Dziękuję za odpowiedzi. Ma Pan Mecenas rację, że nie ma takich przepisów prawnych na podstawie których sąd swoim wyrokiem mógłby zastąpić umowę przeniesienia praw do dzierżawy działki ROD.
  Natomiast gdyby sąd nakazał pozwanej zwrot pieniędzy które przelała na swoje konto. To ona i tak nie będzie miała z czego zwrócić.

  Zatem sprawa jest beznadziejna.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania