Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-21 18:38 autor: Zenon69

12 224 odsłon

Czy rodzice odpowiadają za zobowiązania (kredyty) pełnoletniego dziecka?

Syn jest zameldowany razem z nami.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-21 18:44 autor odpowiedzi: KarolI

    Syn jest osobą pełnoletnią, ma więc pełną zdolność do czynności prawnych. Może więc sam zaciągać zobowiązania np. brać kredyty, zawierać umowę z operatorem sieci komórkowej. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim majątkiem. Ponieważ syn zamieszkuje u Państwa w domu, istnieje możliwość, że w razie niewyegzekwowania długów w inny sposób mogą być Państwo narażeni na wizytę przedstawiciela firmy windykacyjnej lub komornika. Wymeldowanie syna nie rozwiąże problemu, ponieważ jego wierzyciele będą się zgłaszać pod adres jego zamieszkania, który podał, zawierając z nimi umowę. Dopiero gdyby nie mieszał pod tym adresem, a Państwo podaliby jego nowe miejsce zamieszkania, ewentualna egzekucja lub windykacja długów byłaby prowadzona pod jego nowym adresem.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-21 19:06 autor odpowiedzi: gajmar

    Pełnoletni syn sam odpowiada za swoje zobowiazania. Jeśli jesteście włascicielami mieszkania, w którym jest również zameldowany syn to wierzyciele lub komornik mogą zająć tylko rzeczy należące wyłącznie do syna. Może mieć zajętą pensję lub inne dochody (w ustawowo okreslonej części). Jeśli nie jesteści żyrantami pożyczek i on nie jest współwłascicielem lokalu, w którym mieszka, to oprócz nieprzyjemności, nie powinna Wam grozić żadna odpowiedzialność za jego długi.
    gajmar zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-22 11:48
    Mówiąc nieprzyjemności miałam na myśli nachodzenie przez wierzycieli, komorników, ewentualne zastraszanie.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-21 21:21 autor odpowiedzi: vikkaj

    Jeżeli syn jest osobą pełnoletnią to sam odpowiada za swoje długi, kredyty , które nabrał . Ani dzieci nie odpowiadają za długi swoich rodziców. Czasami się zdarza że firmy windykacyjne po prostu chcą zastraszyć i liczą na nieznajomość prawa i zastraszona osoba zapłaci po prostu.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-22 23:46 autor odpowiedzi: smiling

    tak - spotkałem się z tym że rodzice nakazem zostali zmuszeni do płacenia

    Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2014-02-24 11:08

    Rodzic nie może być zmuszony do płacenia zobowiązań, których sam nie zaciągał, chociażby były to zobowiązania dziecka. Rodzic może odpowiadać np. jeżeli poręczy pożyczkę czy kredyt, ale wówczas odpowiada nie jako rodzic ale jako poręczyciel. Może zaistnieć sytuacja, w której wierzyciel pozwie rodziców dłużnika. Jeżeli ci nie złożą sprzeciwu od nakazu zapłaty to nakaz zapłaty się uprawomocni i może stanowić podstawę do egzekucji.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania