Porady - pytania i odpowiedzi

2013-02-20 22:46 autor: angel34

16 739 odsłon

Kredyt hipoteczny i współwłasność mieszkania po rozwodzie

Witam! Mam pytanie jestem mezatka mam z mezem wspolne dziecko ,maz przed slubem wzial kredyt hipoteczny na mieszkanie i jest jego wlascicielem ,jestesmy po slubie cztery lata mam pytanie czy w razie rozwodu jezeli splacamy razem kredyt cos mi sie nalezy w sprawie mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-29 05:15 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli spłata kredytu następuje z majątku wspólnego (np. z dochodów Pani lub męża, w przypadku kiedy nie macie Państwo rozdzielności majątkowej) to zastosowanie będzie miał przepis art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

    § 1 tego artykułu wskazuje, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. 

    Według § 2 art. 45 KRO, zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. 

    I w końcu stosownie do art. 45 § 3 KRO, przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

     

    Mając na względzie powyższe, spłata kredytu męża z majątku wspólnego małżeńskiego powoduje powstanie uprawnienia do żądania zwrotu środków pochodzących z majątku wspólnego przeznaczonych na spłatę długu męża.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2011-06-30 12:26 przez seba102080

    Rozwód z orzekaniem o winie - czy mam szanse?

    ŻONA WRAZ ZE SWA MATKĄ WYRZUCIŁY MNIE Z ICH DOMU Z POWODU RÓŻNICY ZDAŃ. WTEDY BYŁO 5 MIESIĘCY PO ŚLUBIE NASZE WSPÓLNE DZIECKO MIAŁO 1 MIESIĄC. OD TEGO CZASU JUŻ CÓRKI NIE MOGŁEM ZOBACZYĆ NIE POZWOLONO. TERAZ JUZ JEST 3,6 ROKU PO TYM ZDARZENIU. MAM NOWA RODZINĘ KOBIETĘ Z KTÓRĄ OBOJE SIĘ SZANUJEMY KOC...

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-07-04 14:41 przez Barbara Turon

    Jak wykazać faktyczną własność majątku?

    Jestem mężatką od 4 lat w chwili obecnej chcę wnieść pozew o rozwód. Razem z mężem dwa lata temu kupiliśmy samochód marki opel vektra. Aby nie ponosić wysokich kosztów opłat samochód zarejestrowaliśmy na ojca małżonka, a współwłaścicielem został mąż. Samochód służył mi do jazdy do pracy. W chwili ob...

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2012-04-03 11:51 przez ja.zbigniew

    Współwłasność mieszkania po rozwodzie

    Jedynym składnikiem majątkowym rozwiedzionych rodziców jest własnosciowe mieszkanie. Nie było podziału majątku. Czy decyzje w zakresie sprzedaży,wydzierżawienia lub przepisana dzieciom tego mieszkania/lub jego częsci/ rodzice mogą podejmować oddzielnie czy też decyzja musi być wspólna.

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2013-09-21 11:47 przez kometa2

    Czynsz

    Były mąż wyprowadził się do swojej nowej żony z naszego wspólnego mieszkania własnościowego, nabytego podczas trwania małżeństwa. Kto ma płacić czynsz? Były mąż mówi "wynajmij pokój to będą pieniądze" albo - że ja powinnam płacić cały czynsz i jeszcze mu dopłacać, bo mieszkanie użytkuję  w całości. ...

    kategoria: Prawo cywilne

  • Dodano 2013-03-10 12:34 przez kanarek

    Podział majątku po rozwodzie

    Witam
    Jestem po rozwodzie. Mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe.
    Były mąż ze mną nie mieszka-ale zrzekł się kredytu mieszkaniowego na moja rzecz.
    Jak wyglądać będzie podział majątku.
    Pozdrawiam
     

    kategoria: Prawo cywilne

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania