Porady - pytania i odpowiedzi

2012-02-09 15:09 autor: soniuchna10

97 390 odsłon

Ile lat po śmierci jest ważny testament?

Ojciec zmarł w 2001 roku.Zostawił testament ,który obecnie ja posiadam,dotyczy on domu rodzinnego .Ponieważ mama zyje i jest osobą silnie znerwicowana a w dodatku wiekową(90)lat,nie chcę jej denerwowac i nie wnoszę sprawy do sądu o przepisanie  mi częsci domu ,która przepisał mi tata.Wiem że bardzo przezywała jak chciałam założyc sprawę. Proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-02-10 09:18 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Nie ma żadnego terminu, w którym testament traciłby ważność. Testament może być nieważny ze względu na niezachowanie formy przewidzianej przez prawo lub ze względu na jego odwołanie.

     

    Nie ma też żadnego terminu, w którym spadkobiercy powinni złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia.

     

    Należy jednak pamiętać, iż art. 646 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, iż osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.
    Według § 2 art. 646 KPC, kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

     

    Tak więc powinna Pani złożyć testament w sądzie. Nie musi Pani wszczynać od razu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Może Pani złożyć testament w sądzie z wnioskiem o otwarcie i ogłoszenie testamentu.

    Stosownie do art. 649 § 2 KPC, o terminie otwarcia i ogłoszenia nie  zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.

     

    Jeżeli więc złoży Pani testament w sądzie to mama nie musi o tym wiedzieć. A postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku może Pani przeprowadzić w terminie późniejszym.

     

    Dodam, że w praktyce jest tak, że wiele osób składa testamenty w sądzie po wielu latach po śmierci spadkodawcy, a sądy rzadko nakładają na takie osoby grzywny. Zawsze też można powiedzieć, że testament "akurat" się znalazł, a skladający testament w sądzie nie wiedział wcześniej o jego istnieniu.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 46

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2011-10-17 15:47 przez bodzio2

    Przepisanie mieszkania na syna

    Potrzebuję się dowiedziec w takiej sprawie, otóż moja mama ma już swój wiek i zdecydowała się przepisac na mnie mieszkanie. Jak to zrobić? Czy przez spisanie testementu własnoręcznie przez nią, czy będzie lepiej to zrobić poprzez notariusza.Czy ktoś już z was przerabiał ten problem proszę o poradę,o...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-08-02 19:14 przez Menager

    Jak swoje prawo własności mieszkaniowej przekazać prawnuczce nieletniej?

    Zmarł mi mąż. Mam dwóch dorosłych synów. Sądownie ustalono prawo własnosci dla mnie i moich synów. Chcę swoje udziały przekazać nieletniej prawnuczce. Jak mam to zrobić? W jakiej formie? Który sposób dogodniejszy? Jakie są procedury? Jakie sa koszty?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-04-02 20:01 przez Aliyah2004

    Podział majątku po śmierci taty

    Moj tata zmarl w zeszlym roku.Pozostawil testament ,w ktorym przepisal caly swoj majatek swojej wnuczce a mojej corce. Tata byl dwa razy zonaty. W czasie trwania malzenstwa z moja macocha przeksztalcil mieszkanie spoldzielcze na wlasnosciowe, kupil dwa samochody.pozostawil rowniez lokate w banku. Sw...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-02-07 15:11 przez pl.spinach

    Wydziedziczenie dzieci, a zachowek dla wnuków

    Witam,
    Mam troszkę nietypowe pytanie. Obecnie żyję z moją drugą żoną i mam dwoje dzieci. Niestety moje pierwsze małżeństwo rozpadło się ponad 35 lat temu, a dzieci wraz z byłą żoną nie chciały utrzymywć ze mną kontaktu.  Jakiś czas temu napisałem testament w którym wydziedziczyłęm oraz pozbawiłem pr...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-01-15 18:04 przez zosia1948

    Spadek za granicą a podatek w Polsce i współwłasność małżeńska

    Witam.
    Proszę o pomoc prawną.
    Przedstawię w krotkim opisie moj problem.
    W 2001 roku mąz wyjechał do Berlina za pracą.Opiekowal się  starszymi ludzmi.Zamieszkał u jednego z podopiecznych  sprawując nad nim opiekę 24h na dobę.
    Dojechałam do męża 2004 r. w kwietnui.Pomaga jako zona w prowadzeniu gospod...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania