Porady - pytania i odpowiedzi

2017-07-14 23:46 autor: Magaiana

3 547 odsłon

Spłata brata za zycia mamy

Witam, moja mama posiada dom o wartości 400tys, chce abym z nia zamieszkała w tym domu i opiekowala sie nia na starość.w zwiazku z tym chce przepisać dom na mnie. Problem polega na tym ze mam brata ktorego chcialabym spłacić za zycia mamy. Jaka czesc spadku należy sie bratu?? 50% czy 30% W przypadku ze ja bede utrzymywać mame do konca życia??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-07-18 22:25 autor odpowiedzi: Kaima

  Na chłopski rozum, jeśli Mama przepisze dom na Ciebie, to będzie on Twoją własnością i Bratu po Jej śmierci nic nie będzie się należało.  Mama jest właścicielką i może zarządzać swoim majątkiem  jak chce.

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-07-19 07:59 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Umowy o spadek po osobach żyjących są nieważne z mocy prawa. Nie można dokonywać działu spadku czy zapłaty zachowku w czasie kiedy spadkodawca jeszcze żyje.


  Jeżeli mama nie pozostawi testamentu to spadek dziedziczą z ustawy jej dzieci po 50% (jak rozumiem mama ma 2 dzieci i nie ma męża).

  Jeżeli mama przekaże nieruchomość w drodze umowy o dożywocie to taka umowa nie będzie zaliczana do spadku przy ustalaniu zachowku dla brata.
  Jeżeli będzie to umowa darowizny to umowa będzie zaliczana do spadku przy ustalaniu zachowku (jeżeli nie będzie innego majątku mamy to brat będzie mógł żądać zachowku w wysokości 1/4 wartości darowizny lub 1/6 jeżeli w chwili śmierci mamy będzie trwale niezdolny do pracy.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania