Porady - pytania i odpowiedzi

2014-07-03 19:56 autor: mikuś

8 307 odsłon

darowizna mieszkania córce

Ponad 10 lat temu zmarł mój mąż. Mamy córkę.  Z poprzedniego małżeństwa mąż ma troje dzieci, jedno z nich mieszka w Polsce, dwoje w Stanach (nie znam ich adresów), a  łączą nas wrogie stosunki.  Po śmierci męża nie przeprowadziłam sprawy spadkowej. Teraz chciałam darować córce mieszkanie spółdzielcze własnościowe, które stanowi współwłasność. Wkład na to mieszkanie zapłaciłam w całości  sama z majątku odrębnego, co potwierdził mąż w akcie notarialnym. Jednocześnie  został sporządzony akt notarialny – umowa o wyłączenie wspólności ustawowej. Co teraz powinnam zrobić i od czego zacząć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-04 08:19 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Orzecznictwo sądower wskazuje, że spółdzielcze prawo do lokalu, przyznawane w drodze przydziału jednemu z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, stanowi przedmiot majątku wspólnego małżonków, chociażby wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany pochodził - w całości lub w części - z majątku odrębnego lub obojga małżonków i został wpłacony przed powstaniem wspólności majątkowej.

    Pisze Pani, że mieszkanie stanowi współwłasność. Wynika z tego, że zawarła Pani z mężem o rozdzielności majątkowej.

    Gdyby najpierw była zawarta umowa o rozdzielności majątkowej a następnie Pani zakupiła prawo do mieszkania to nie mogłoby być mowy o współwłasności.

    Jeżeli mieszkanie faktycznie stanowi współwłasność to aby stała się Pani jedyną uprawnioną do prawa spółdzielczego należy przeprowadzić dział spadku wraz z podziałem majątku małżeńskiego.

    W tym postępowaniu należy wykazać, że uiszczenie przez Panią wkładu budowlanego było nakładem z Pani majątku osobistego na majątek wspólny małżeński. Taki nakład podlega zwrotowi.

    Jeżeli prawo do mieszkania faktycznie było wspólne to nie obędzie się od przeprowadzenia sprawy spadkowej po mężu i jak juz wspomniałem działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego.

    mikuś skomentował/a odpowiedź 2014-07-21 12:13

    cd. darowizna mieszkania córce - brak adresu do sprawy sądowej Nurtuje mnie brak adresów dwóch osób zamieszkujących w Stanach Zj. Przypomniałam sobie, że syn męża z pierwszego małżeństwa założył sprawę spadkową wkrótce po śmierci męża, ponieważ otrzymał w drodze testamentu dom. Na tej sprawie byłam również ja i moja córka, natomiast od rodzeństwa ze Stanów syn męża przedstawił w sądzie jakieś dokumenty (nie pamiętam).  Czy ja, wnosząc sprawę do sądu o dział spadku, muszę podać adresy rodzeństwa ze Stanów? Czy w jakiś sposób można zobowiązać syna męża do podania adresów swojego rodzeństwa ze Stanów? Czy ja mogę zwrócić się do sądu z wnioskiem o udostępnienie mi ich adresów, które na pewno były znane sądowi na tamtej sprawie sprzed ponad 10 lat? (Wolałabym zwrócić się do sądu niż bezpośrednio do syna męża).

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 13:21 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    We wniosku kierowanym do sądu należy wskazać adresy miejsca pobytu stron.

    Jeżeli nie zna się tych adresów należy wystąpić z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu uczestników.

    Jako kandydata na kuratora można wskazać syna mężą - podstawowym zadaniem kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu jest ustalenie adresu uczestnika.

    Jeżeli chodzi o poprzednią sprawę - jako strona ma Pani wgląd do akt sprawy. Należy zatem udać się do archiwum sądu i poprosić o akta sprawy do wglądu. Jest zatem możliwość odzyskania adresów.

    Nie wiadomo jednak czy te adresy będą aktualne.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2014-06-14 08:25 przez mirlima

    Czy druga żona ojca ma prawo do zachowku?

    Mój ojciec zamierza ożenić się po raz drugi. Przed laty zapisał wraz z matką mieszkanie własnościowe, w którym obecnie mieszka, mnie na zasadzie cesji praw własnościowych. Matka nie żyje.
    Czy po śmierci ojca jego drugiej żonie należy się zachowek, czyli prawo do części mieszkania? Wg mnie, mieszkani...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-03-29 15:37 przez kamilwwl

    Przepisanie mieszkania ze splata za zycia rodzicow ?

    Witam.
    Teść z teściową chcą przepisac na mnie i na żonę mieszkanie,pod warunkiem ze splacę brata żony. Pytanie czy jest taka możliwość za życia rodziców ewentualnie jak to zrobić, czy jest ustalony procent domu ktory mam spłacać czy teżmożemy umowić sięluźno na jakąś kwotę ?
     
    Dziekuje za odp.

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-03-16 08:33 przez Beti0450

    Ustalenie spadku bądż prawa do zachowku.

    Witam .Moj ojciec zmarł  w 2006 r .Jestem jego nieślubną córką z krótkiego związku który miał miejsce w trakcie jego związku małżeńskiego w którym miał syna czyli mojego  przyrodniego brata .Po śmierci ojca została działka i budynek w dobrej lokalizacji ,w którym mieszka i jest zameldowany brat .Z  ...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-02-18 17:30 przez DZASTIN

    CZY MUSZĘ SPŁACIĆ BRAT

    WITAM  ROK TEMU MOJA MAMA WYKUPIŁA MIESZKANIE W AKCIE WYKUPU JEST MOJE NAZWISKO I ŻE PIENIĄDZE POCHODZĄ W CAŁOŚCI ODEMNIE CZY W RAZIE ŚMIERCI MAMY MUSZĘ SPŁACIĆ BRATA

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-01-26 16:03 przez elazg

    możliwość odrzucenia spadku

    Czy mogę odrzucic spadek po kilku latach od śmierci ojca, który przepisał mi mieszkanie w formie aktu notarialnego? Postępowanie spadkowe trwa już 6 lat, teraz jest analizowany kolejny testament notarialny( wcześniejszy został unieważniony przez sąd, który w swoim wyroku ustanowił spadkobierców usta...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania