Strona głównaFinanseGdybym był bogaty, czyli co Polak zrobiłby z 5 mln zł? strona 3 / 3

Gdybym był bogaty, czyli co Polak zrobiłby z 5 mln zł?

strona 3 / 3


Milioner rozważny

Polacy potrafią też być roztropni. 5,5 proc. z nich wykorzystałoby wygraną bądź odziedziczoną fortunę na spłatę swoich długów. Na wsparcie edukacji dzieci np. poprzez wysłanie ich na zagraniczny uniwersytet, zdecydowałoby się 5,1 proc Polaków.
– To optymistyczny sygnał, że jest grupa konsumentów- pragmatyków, myślących o swoich finansach osobistych na zasadzie „kilku kroków do przodu”. Wynika to z faktu, że polska klasa średnia stała się kosmopolityczna także w swoich zachowaniach finansowych. Stąd coraz powszechniejsze myślenie o oszczędzaniu i pomnażaniu kapitału. Ważnym pragnieniem Polaków jest także tworzenie majątku, nie tylko dla siebie, ale także dla następnych pokoleń – mówi Monika Szlosek.

Milioner romantyczny

fot. collage Senior.plNiewiele mniej badanych osób skłonne byłoby wydać hipotetyczne miliony na przyjemności. Najwięcej, bo 5,2 proc., chciałoby się wybrać w daleką podróż, np. , a 2,5 proc. chciałoby kupić dom lub apartament za granicą. Zaledwie 2,8 proc. rzuciłoby obecną pracę i już nigdy więcej nie pracowało.

Co warto odnotować, spora jest grupa osób, która zamiast korzystać z konsumpcyjnych przyjemności byłaby skłonna wspierać organizacje charytatywne. Taki cel wskazało ponad 5 proc. respondentów.

Milioner hedonista

Jak pokazuje badanie Deutsche Bank, Polacy raczej nie są chętni do korzystania z możliwości, jakie daje rynek kapitałowy. Zaledwie 4,2 proc. badanych przeznaczyłoby pieniądze na fundusz inwestycyjny, a 2,3 proc. zainwestowałoby je na giełdzie.

– Z innych badań Deutsche Bank wynika, że przyczyną niechęci Polaków do inwestowania jest brak dostępnych środków. Jednak jak pokazuje najnowszy sondaż, nawet jeśli mielibyśmy pieniądze, to nasza skłonność do inwestowania wcale nie byłaby większa. Niespodziewany przypływ gotówki raczej wydamy, niż pomnożymy. A szkoda, bo wszystkie dane demograficzne wskazują, że bez świadomego budowania kapitału na przyszłość, Polacy mogą mieć spory problem z zabezpieczeniem finansowym w okresie emerytalnym – mówi Monika Szlosek.
Strony : 1 2 3
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy