Strona głównaFinansePieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować? strona 2 / 3

Pieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować?

strona 2 / 3

Pieniądz robi pieniądz, czyli w co inwestować? [© apops - Fotolia.com]
Giełda

Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych wymaga już nieco większej wiedzy i... odwagi. Lokując pieniądze na GPW, stajemy się posiadaczami akcjonariuszami notowanych tam spółek. Im więcej zainwestujemy, tym większy udział w danej spółce posiadamy. Decydując się na tę formę inwestycji pamiętajmy, że na giełdzie można zdobyć fortunę, ale również wiele stracić. Bądźmy też przygotowani na wysoką zmienność cen akcji, które posiadamy (działa tu reguła popytu i podaży, a akcjami spółek handluje się we wszystkie dni powszednie).

Aby stać się graczem giełdowym, trzeba założyć rachunek inwestycyjny. Można to zrobić w biurze maklerskim, w banku lub przez Internet. Wcześniej warto sprawdzić ranking kont maklerskich i uważnie zapoznać się z tabelą prowizji i opłat pobieranych przez firmę, którą wybieramy.

Fundusze inwestycyjne


Inwestując w fundusze, powierzamy swój kapitał specjalistom. Ci, dysponując fachową wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, efektywnie go pomnażają. Taka forma sprawdza się zarówno w przypadku początkujących inwestorów, jak i doświadczonych księgowych z dużych przedsiębiorstw, powierzających w zarządzanie firmowe środki.

Paleta funduszy inwestycyjnych i ich różnorodność jest bardzo duża. Każdy ma swoją strategię, poziom ryzyka i zakładany cel inwestycyjny. Termin inwestycji można wybrać odpowiednio do swoich potrzeb. Przy wyborze funduszu warto sprawdzić podstawowe informacje w jego karcie. Pomocne będą też aktualne prospekty informacyjne funduszy inwestycyjnych i kluczowe informacje dla inwestorów. Dokumenty te powinny być powszechnie dostępne, np. w i siedzibach firm.

Najniższym poziomem ryzyka (nawet w bardzo krótkim okresie) cechują się fundusze pieniężne (nazywane też gotówkowymi). Dlatego poleca się je często jako rozwiązanie zastępujące lokatę terminową. Nieco bardziej ryzykowne są fundusze dłużne (obligacji), które lokują w obligacje o średnim lub dłuższym terminie zapadalności.

Dalej mamy fundusze akcji inwestujące w akcje spółek - polskich i z całego świata. Ich cel to wypracowanie jak największego zysku. Jednak tak jak w przypadku bezpośredniej inwestycji na giełdzie, ryzyko jest tu spore - fundusze akcji są podatne na wahania koniunktury rynkowej, co oznacza duże zyski w czasie trwania hossy, ale i straty w momencie załamania rynku.
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:13:49, 23-10-2015 ~gość: 31.61.136.xxx

    Z lokatami i obligacjami skarbowymi jest taki problem, że tak naprawdę biorąc pod uwagę inflację, niewiele z nich będziemy mieć (albo wręcz i nic). Giełda to już wyższa szkoła jazdy i zaangażowania, a fundusze to jednak powierzenie swoich pieniędzy innym ludziom, co dla mnie jest czymś zupełnie abstrakcyjnym. Wydaje mi się, że ze wspomnianych tutaj możliwości najlepiej wyglądają obligacje firmowe, które są niejaką równowagą między pozostałymi. Mają wyraźnie większy procent zwrotu od lokat i ob. skarbowych, a przy tym dużo mniejsze ryzyko, niż np. akcje. Szczególnie jeśli zadbamy o wybór stabilnego rynku (np. nieruchomości) i dobrze przeanalizujemy konkretne spółki.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy