Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona głównaFinanseZawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Zawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na firmę karę w wysokości blisko 4 mln zł. Zakwestionowane przez Urząd postanowienia ubezpieczyciel stosował w umowach na życie przez prawie trzy lata.
Sprawa zaczęła się w marcu 2010 roku, po uzyskaniu informacji od konsumentów oraz Rzecznika Ubezpieczonych. Wątpliwości UOKiK wzbudziły zapisy w umowach ubezpieczenia na życie w szczególności warunki indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby. Praktyka opisywana przez skarżących dotyczyła pewnej grupy poszkodowanych, u których wystąpił zawał serca, a mimo to ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania przewidzianego przez polisę, ponieważ zaistniały u pacjenta zawał nie odpowiadał kryteriom stosowanej przez PZU Życie definicji.

W trakcie prowadzonego postępowania Urząd przeanalizował ogólne warunki umów ubezpieczenia na życie zawierane przez PZU Życie od sierpnia 2007 roku, w szczególności użyte w nich definicje chorób. UOKiK poprosił o pomoc specjalistyczne instytucje, m.in. Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w Warszawie. Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów – podczas zawału serca, nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie – czyli tzw. załamek Q w EKG.

Urząd stwierdził, że umowy PZU Życie zawierały definicję zawału serca, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej. Stosowanie przez ubezpieczyciela terminologii, która zawężała sytuacje przewidziane wypłatą odszkodowania UOKiK uznał za niezgodne z prawem wprowadzenie konsumentów w błąd. Konsument, ubezpieczając się na życie działał w przekonaniu, że polisa zapewni odszkodowanie w przypadku wystąpienia zawału serca. Nie miał jednak świadomości, że ubezpieczeniem objęta jest tylko wybrana część przypadków zawałów serca – zgodnych z definicją PZU Życie.

W ciągu dwóch i pół roku PZU Życie odmówiło w związku z tą praktyką wypłat odszkodowania ponad 2.100 pacjentom.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK ukarał PZU Życie sankcją finansową w wysokości 3 mln 967 tys. 296 zł. Zgodnie z przepisami antymonopolowymi, kara w takim przypadku może wynieść maksymalnie 10 proc. przychodów przedsiębiorcy. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Tagi: pzu, zawał

Zobacz także

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

CZTERY + JEDEN =

Komentarze

 • 21:25:43, 27-12-2010 zbiorowepozwy

  ZbiorowePozwy.org organizuje pozew zbiorowy przeciwko PZU Życie w celu odzyskania należnych odszkodowań. Koszty pozwu zbiorowego są niższe niż koszty pozwu indywidualnego. Do grupy można dołączyć na http://zbiorowepozwy.org
 • 22:05:45, 27-12-2010 Oliwka

  Witam.Ja w sprawie też zawału. Mój mąż miał zawał 11 stycznia minie 3 lat. J nie dostał odszkodowania od PZU. za zawał ,bo nie miał załamka Q. Nic nie dało odwoływanie się .Nawet przez telewizję .pozdrawiam.
 • 11:49:50, 13-01-2011 ansty

  Jeszcze nigdzie i nigdy nie słyszałam, że należy się z PZU jakieś odszkodowanie po przebytym zawale!!! Może coś więcej na ten temat????
 • 16:30:20, 22-02-2011 elizka

  Dziś jest 22 lutego 2011 roku.Dwa dni temu dostaliśmy z PZU decyzję o odszkodowaniu dla mojego męża.20 grudnia 2010 roku przeszedł on rozległy zawał z dwukrotnym zatrzymaniem krążenia .Wszystko to jest w dołączonych dokumentach ze szpitala
  W decyzji mamy przyznane 390 zł za pobyt w szpitalu i tyle.
  W dodatku do polisy, z zakładu pracy męża , mamy dołączoną ofertę zakładu pracy , w której jest mowa o odszkodowaniu za zawał. Pakiet Rodzina ,a w nim pakiet medyczny/uniwersalny szafir/ mówi w puncie 8:
  "Ubezpieczenie na wypadek ciężkiej choroby/zawał,udar,niewydolność nerek,bypassy,nowotwór złośliwy,choroba Creutzwelda -Jacoba,AIDS/ a z boku wycena- 3.000 zł.

  Takie kwiatki,takie.....nic o żadnych załamkach.Nikt mi nie kazał dołączać wydruków badań EKG.
  Coś z tym trzeba zrobić.

  390 zł! ??
  ... zobacz więcej
 • 17:06:40, 23-02-2011 elizka

  Byłam dzis w moim oddziale PZU z zapytaniem co się dzieje i dlaczego nie mam żadnej informacji w sprawie odszkodowania za zawał,a jedynie odpowiedż w zwiazku z pobytem męza w szpitalu.Okazuje się,ze na każdy wniosek bedzie odrebna odpowiedż.Na razie mam wyjątkowo szybką decyzję o odszkodowaniu za pobyt w szpitalu.Teraz trzeba czekać na pozostałe dwie,czyli o zawale i uszczerbku na zdrowiu
  No, to czekam cierpliwie.

  Ansty,
  jeśli byłaś ubezpieczona,wówczas masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.Bierzesz polisę,/w naszym przypadku z zakładu pracy męża/,na której jest napisane jaki masz pakiet ubezpieczenia,jaką płacisz składkę i z tą polisą,drukiem wniosku od ubezpieczającego Cię, a także z oryginalnym wypisem ze szpitala,gdzie jest informacja o przebytym zawale,dowodem osobistym wędrujesz do swojego oddziału PZU. Wniosek wypełniasz sama.Nie jest tam zbyt wiele do pisania.Ja zrobiłam to na podstawie wypisu ze szpitala i wlasnych obserwacji i odczuć. Pani w PZU pomoze Ci wypełnić,jesli bedziesz miec problemy.Poszłam dzień wcześniej przed ostatecznym wypełnieniem i dowiedziałam się ogólnie co i gdzie mam uzupełniać.
  Czekasz na odpowiedż max 30 dni.
  ... zobacz więcej
 • 22:14:21, 01-03-2011 elizka

  Donoszę,że otrzymaliśmy z PZU odszkodowanie za zawał,zgodnie z ofertą podpisaną kiedyś tam przez męża.To jest dobrze. Jak się okazało nie czekaliśmy długo.
  Tego i innym ubezpieczonym życzę.
  Jednak przede wszystkim zdrowia,zdrowia,zdrowia....
 • 15:03:46, 05-03-2011 ansty

  Szkoda że nie wiedziałam o tym odszkodowaniu - teraz myślę że to już sprawa nie do odkręcenia - minęło już zbyt wiele lat. Diabli człowieka biorą - kto ma o tym chorego informować??? Myślę że szpital!!! Ale i tak zadzwonię po informację do PZU-co mi szkodzi??? Pozdrawiam!
 • 15:22:36, 05-03-2011 eledand

  A my mamy tylko ubezpieczenie PZU na samochód i czy to to jest to ubezpieczenie,podpowiedzcie coś.
 • 19:10:58, 05-03-2011 elizka

  Ansty,
  Kiedy pytałam ile mamy czasu na dostarczenie dokumentów w celu uzyskania odszkodowania,powiedziano nam ,ze 3 lata od chwili zdarzenia.
  O tym,ze można starać się je otrzymać ,powiedział nam nasz lekarz rodzinny,czyli pierwszego kontaktu.Pewnie nie pomyślelibyśmy w zawirowaniu tych wszystkich przykrych zdarzeń zdrowotnych.Jak wiadomo leki są bardzo drogie i na wiele z nich nie ma zniżki,nawet z literką P,czyli dla przewlekle chorych.

  Eledand,
  niestety nie wiem nic na temat ubezpieczenia na samochód,a odszkodowania.
  ... zobacz więcej
 • 16:43:16, 13-01-2013 ~gość: 83.25.55.xxx

  Spośród przedsiębiorstw oferujących pomoc w uzyskaniu odszkodowania, polecałabym skorzystać z usług kancelarii prawnych, gdyż są najbardziej pewnym źródłem informacji i działają w sposób zgodny z prawem, oraz kompetentny. Osobiście korzystałam z usług kancelarii Teodorowski&Wojtaszak, która ma swoją siedzibę w Krakowie i byłam bardzo miło zaskoczona profesjonalizmem usług, oraz skutecznością

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Użytkownicy senior.pl pytają

 • elza1302:

  Czy mogę dostać zachowek po śmierci ojca ?

  Moj ojciec za życia przepisał majątek rodzinny na dwójkę mojego rodzeństwa, którzy zostali prawnymi właścicielami.  Ja nie dostałam nic ,czyli  nic  mi nie przepisał. Czy po jego śmierci mogę się się ubiegać o jakikolwiek spadek, zachowek bądż jakąś inną formę  zadośćuczynienia ? Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Sluchowisko.net
 • EWST.pl
 • Aktywni 50+
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X