Strona głównaFinanseZawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Zawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na firmę karę w wysokości blisko 4 mln zł. Zakwestionowane przez Urząd postanowienia ubezpieczyciel stosował w umowach na życie przez prawie trzy lata.
Sprawa zaczęła się w marcu 2010 roku, po uzyskaniu informacji od konsumentów oraz Rzecznika Ubezpieczonych. Wątpliwości UOKiK wzbudziły zapisy w umowach ubezpieczenia na życie w szczególności warunki indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby. Praktyka opisywana przez skarżących dotyczyła pewnej grupy poszkodowanych, u których wystąpił zawał serca, a mimo to ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania przewidzianego przez polisę, ponieważ zaistniały u pacjenta zawał nie odpowiadał kryteriom stosowanej przez PZU Życie definicji.

W trakcie prowadzonego postępowania Urząd przeanalizował ogólne warunki umów ubezpieczenia na życie zawierane przez PZU Życie od sierpnia 2007 roku, w szczególności użyte w nich definicje chorób. UOKiK poprosił o pomoc specjalistyczne instytucje, m.in. Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w Warszawie. Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów – podczas zawału serca, nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie – czyli tzw. załamek Q w EKG.

Urząd stwierdził, że umowy PZU Życie zawierały definicję zawału serca, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej. Stosowanie przez ubezpieczyciela terminologii, która zawężała sytuacje przewidziane wypłatą odszkodowania UOKiK uznał za niezgodne z prawem wprowadzenie konsumentów w błąd. Konsument, ubezpieczając się na życie działał w przekonaniu, że polisa zapewni odszkodowanie w przypadku wystąpienia zawału serca. Nie miał jednak świadomości, że ubezpieczeniem objęta jest tylko wybrana część przypadków zawałów serca – zgodnych z definicją PZU Życie.

W ciągu dwóch i pół roku PZU Życie odmówiło w związku z tą praktyką wypłat odszkodowania ponad 2.100 pacjentom.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK ukarał PZU Życie sankcją finansową w wysokości 3 mln 967 tys. 296 zł. Zgodnie z przepisami antymonopolowymi, kara w takim przypadku może wynieść maksymalnie 10 proc. przychodów przedsiębiorcy. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Tagi: pzu, zawał

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 21:25:43, 27-12-2010 zbiorowepozwy

  ZbiorowePozwy.org organizuje pozew zbiorowy przeciwko PZU Życie w celu odzyskania należnych odszkodowań. Koszty pozwu zbiorowego są niższe niż koszty pozwu indywidualnego. Do grupy można dołączyć na http://zbiorowepozwy.org
 • 22:05:45, 27-12-2010 Oliwka

  Witam.Ja w sprawie też zawału. Mój mąż miał zawał 11 stycznia minie 3 lat. J nie dostał odszkodowania od PZU. za zawał ,bo nie miał załamka Q. Nic nie dało odwoływanie się .Nawet przez telewizję .pozdrawiam.
 • 11:49:50, 13-01-2011 ansty

  Jeszcze nigdzie i nigdy nie słyszałam, że należy się z PZU jakieś odszkodowanie po przebytym zawale!!! Może coś więcej na ten temat????
 • 16:30:20, 22-02-2011 elizka

  Dziś jest 22 lutego 2011 roku.Dwa dni temu dostaliśmy z PZU decyzję o odszkodowaniu dla mojego męża.20 grudnia 2010 roku przeszedł on rozległy zawał z dwukrotnym zatrzymaniem krążenia .Wszystko to jest w dołączonych dokumentach ze szpitala
  W decyzji mamy przyznane 390 zł za pobyt w szpitalu i tyle.
  W dodatku do polisy, z zakładu pracy męża , mamy dołączoną ofertę zakładu pracy , w której jest mowa o odszkodowaniu za zawał. Pakiet Rodzina ,a w nim pakiet medyczny/uniwersalny szafir/ mówi w puncie 8:
  "Ubezpieczenie na wypadek ciężkiej choroby/zawał,udar,niewydolność nerek,bypassy,nowotwór złośliwy,choroba Creutzwelda -Jacoba,AIDS/ a z boku wycena- 3.000 zł.

  Takie kwiatki,takie.....nic o żadnych załamkach.Nikt mi nie kazał dołączać wydruków badań EKG.
  Coś z tym trzeba zrobić.

  390 zł! ??
  ... zobacz więcej
 • 17:06:40, 23-02-2011 elizka

  Byłam dzis w moim oddziale PZU z zapytaniem co się dzieje i dlaczego nie mam żadnej informacji w sprawie odszkodowania za zawał,a jedynie odpowiedż w zwiazku z pobytem męza w szpitalu.Okazuje się,ze na każdy wniosek bedzie odrebna odpowiedż.Na razie mam wyjątkowo szybką decyzję o odszkodowaniu za pobyt w szpitalu.Teraz trzeba czekać na pozostałe dwie,czyli o zawale i uszczerbku na zdrowiu
  No, to czekam cierpliwie.

  Ansty,
  jeśli byłaś ubezpieczona,wówczas masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.Bierzesz polisę,/w naszym przypadku z zakładu pracy męża/,na której jest napisane jaki masz pakiet ubezpieczenia,jaką płacisz składkę i z tą polisą,drukiem wniosku od ubezpieczającego Cię, a także z oryginalnym wypisem ze szpitala,gdzie jest informacja o przebytym zawale,dowodem osobistym wędrujesz do swojego oddziału PZU. Wniosek wypełniasz sama.Nie jest tam zbyt wiele do pisania.Ja zrobiłam to na podstawie wypisu ze szpitala i wlasnych obserwacji i odczuć. Pani w PZU pomoze Ci wypełnić,jesli bedziesz miec problemy.Poszłam dzień wcześniej przed ostatecznym wypełnieniem i dowiedziałam się ogólnie co i gdzie mam uzupełniać.
  Czekasz na odpowiedż max 30 dni.
  ... zobacz więcej
 • 22:14:21, 01-03-2011 elizka

  Donoszę,że otrzymaliśmy z PZU odszkodowanie za zawał,zgodnie z ofertą podpisaną kiedyś tam przez męża.To jest dobrze. Jak się okazało nie czekaliśmy długo.
  Tego i innym ubezpieczonym życzę.
  Jednak przede wszystkim zdrowia,zdrowia,zdrowia....
 • 15:03:46, 05-03-2011 ansty

  Szkoda że nie wiedziałam o tym odszkodowaniu - teraz myślę że to już sprawa nie do odkręcenia - minęło już zbyt wiele lat. Diabli człowieka biorą - kto ma o tym chorego informować??? Myślę że szpital!!! Ale i tak zadzwonię po informację do PZU-co mi szkodzi??? Pozdrawiam!
 • 15:22:36, 05-03-2011 eledand

  A my mamy tylko ubezpieczenie PZU na samochód i czy to to jest to ubezpieczenie,podpowiedzcie coś.
 • 19:10:58, 05-03-2011 elizka

  Ansty,
  Kiedy pytałam ile mamy czasu na dostarczenie dokumentów w celu uzyskania odszkodowania,powiedziano nam ,ze 3 lata od chwili zdarzenia.
  O tym,ze można starać się je otrzymać ,powiedział nam nasz lekarz rodzinny,czyli pierwszego kontaktu.Pewnie nie pomyślelibyśmy w zawirowaniu tych wszystkich przykrych zdarzeń zdrowotnych.Jak wiadomo leki są bardzo drogie i na wiele z nich nie ma zniżki,nawet z literką P,czyli dla przewlekle chorych.

  Eledand,
  niestety nie wiem nic na temat ubezpieczenia na samochód,a odszkodowania.
  ... zobacz więcej
 • 16:43:16, 13-01-2013 ~gość: 83.25.55.xxx

  Spośród przedsiębiorstw oferujących pomoc w uzyskaniu odszkodowania, polecałabym skorzystać z usług kancelarii prawnych, gdyż są najbardziej pewnym źródłem informacji i działają w sposób zgodny z prawem, oraz kompetentny. Osobiście korzystałam z usług kancelarii Teodorowski&Wojtaszak, która ma swoją siedzibę w Krakowie i byłam bardzo miło zaskoczona profesjonalizmem usług, oraz skutecznością

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • eGospodarka.pl
 • Aktywni 50+
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X