Strona głównaFinanseZawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Zawał a'la PZU Życie: definicja wbrew lekarzom

Przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na firmę karę w wysokości blisko 4 mln zł. Zakwestionowane przez Urząd postanowienia ubezpieczyciel stosował w umowach na życie przez prawie trzy lata.
Sprawa zaczęła się w marcu 2010 roku, po uzyskaniu informacji od konsumentów oraz Rzecznika Ubezpieczonych. Wątpliwości UOKiK wzbudziły zapisy w umowach ubezpieczenia na życie w szczególności warunki indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby. Praktyka opisywana przez skarżących dotyczyła pewnej grupy poszkodowanych, u których wystąpił zawał serca, a mimo to ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania przewidzianego przez polisę, ponieważ zaistniały u pacjenta zawał nie odpowiadał kryteriom stosowanej przez PZU Życie definicji.

W trakcie prowadzonego postępowania Urząd przeanalizował ogólne warunki umów ubezpieczenia na życie zawierane przez PZU Życie od sierpnia 2007 roku, w szczególności użyte w nich definicje chorób. UOKiK poprosił o pomoc specjalistyczne instytucje, m.in. Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w Warszawie. Wątpliwości Urzędu potwierdziły opinie ekspertów – podczas zawału serca, nie muszą obligatoryjnie wystąpić przesłanki wymienione przez PZU Życie – czyli tzw. załamek Q w EKG.

Urząd stwierdził, że umowy PZU Życie zawierały definicję zawału serca, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej. Stosowanie przez ubezpieczyciela terminologii, która zawężała sytuacje przewidziane wypłatą odszkodowania UOKiK uznał za niezgodne z prawem wprowadzenie konsumentów w błąd. Konsument, ubezpieczając się na życie działał w przekonaniu, że polisa zapewni odszkodowanie w przypadku wystąpienia zawału serca. Nie miał jednak świadomości, że ubezpieczeniem objęta jest tylko wybrana część przypadków zawałów serca – zgodnych z definicją PZU Życie.

W ciągu dwóch i pół roku PZU Życie odmówiło w związku z tą praktyką wypłat odszkodowania ponad 2.100 pacjentom.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK ukarał PZU Życie sankcją finansową w wysokości 3 mln 967 tys. 296 zł. Zgodnie z przepisami antymonopolowymi, kara w takim przypadku może wynieść maksymalnie 10 proc. przychodów przedsiębiorcy. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Tagi: pzu, zawał

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:22:37, 13-01-2013 fredzia44

    Ja miałam zawał 6 lat temu ,teraz jestem na emeryturze to już jest chyba za pożno.Bo ubezpieczenie miałam w PZU.A od nich to jest ciężko wyciągnąć.A na prawnika mnie nie stać.
  • 11:46:44, 09-02-2014 jadwinia

    To warto skorzystać z usług kancelarii która bierze opłatę dopiero po zakończeniu sprawy. Wtedy można zapłacić z pieniędzy uzyskanych z odszkodowania. Kancelaria Meritum w Łodzi w ten sposób prowadzi sprawy a są dobrzy w tym co robią, zwłaszcza pani Agnieszka Mikołajczyk.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy