Strona głównaFinanseZastrzegamy w bankach coraz więcej dokumentów

Zastrzegamy w bankach coraz więcej dokumentów

W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
Zastrzegamy w bankach coraz więcej dokumentów [© jetsadaphoto - Fotolia.com] Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi system do zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości. W bazie danych jest ich już niemal półtora miliona, a tylko w ostatnich trzech miesiącach do systemu trafiło 36 tys. 947 nowych danych.

– Najgorszym kwartalnym wynikiem pod względem łącznej kwoty prób wyłudzeń w polskich bankach był IV kwartał 2010 roku, kiedy w oparciu o cudze dokumenty próbowano ukraść aż 178 milionów złotych. W II kwartale 2015 r. odnotowaliśmy najniższą jak do tej pory kwotę prób wyłudzeń kredytów. Zablokowaliśmy 1 616 fałszywych wniosków kredytowych na łączną kwotę 55,3 miliona zł – to niemal o 12 mln zł mniej od dotychczasowego minimum z I kwartału 2015 roku – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

Jakie dokumenty można zastrzegać?

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste i paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest imię i nazwisko.

Dokumentami, które oszustom mogą posłużyć do wyłudzenia kredytu na nazwisko prawowitego właściciela, mogą być:
  • ,
  • paszporty,
  • ,
  • książeczki wojskowe,
  • książeczki marynarskie,
  • karty pobytu,
  • dokumenty zagraniczne,
  • dowody rejestracyjne.
Zgubiłem lub ukradziono mi dokumenty - co mam zrobić?

"Zgubiłem dokumenty", "zgubiłem dowód osobisty", "ukradli mi paszport", "zgubiłem prawo jazdy" - gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, należy jak najszybciej:
  1. Powiadomić bank, w którym posiadasz rachunek (chyba, że nie masz konta bankowego, wtedy należy iść do banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista na: ) - tak postępujemy zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.
  2. Powiadomić najbliższą jednostkę policji - jeśli dokument utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument.
System Dokumenty Zastrzeżone to ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroniący przed wyłudzeniami z ich użyciem. Informacje z jednego banku, poprzez ten system są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków.

Zastrzeganie w banku zgubionych lub skradzionych dokumentów zabezpiecza ich właścicieli m.in. przed wykorzystaniem dokumentów do przez oszustów kredytów. Kradzione dokumenty wykorzystywane są jednak nie tylko podczas prób oszukania banków. Złodzieje używają ich również do dokonywania zakupów na raty, z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć