Strona głównaFinanseZalety płatności online

Zalety płatności online

Coraz chętniej kupujemy przez internet, ale wciąż wahamy się przed dokonywaniem w e-sklepach płatności online. Tymczasem taka operacja ma wiele zalet.
Zalety płatności online [Fot. sdecoret - Fotolia.com] W ostatniej dekadzie polska gospodarka była jedną z najszybciej nadrabiających opóźnienia cyfrowe w Europie. Z danych GUS wynika, że blisko 76 procent gospodarstw domowych ma , a rozwój technologii pociąga za sobą zmianę konsumenckich nawyków. Z zeszłorocznego badania „Wizerunek polskiego sektora bankowego” Związku Banków Polskich przeprowadzonego przez TNS Polska we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową, zakupy w Internecie robi połowa ankietowanych klientów banków. Ponadto 71 proc. ma zaufanie do swojego banku. Z drugiej strony ankietowani często przyznają, że za płacą gotówką.

Tymczasem płatności online mają wiele zalet:

1. Szybko

Przelew wykonywany w momencie zakupu przez bankowość elektroniczną sprawia, że pieniądze są po chwili na koncie sprzedającego. Tym samym sklep ma zielone światło do realizacji zlecenia. Z badań KIR wynika, że 12 proc. respondentów wskazało, że w celu dokonania płatności szuka na stronie sklepu logo swojego banku.

2. Automatycznie

Dzięki opcji z automatycznie wypełnionymi , eliminowane jest ryzyko pomyłki, które wzrasta wraz z koniecznością wpisywania danych czy kwoty przelewu. Poza tym to rozwiązanie uniemożliwia działanie cyberprzestępcom, którzy wykorzystują technikę podmieniania kopiowanego przez klienta numeru rachunku na numer konta kontrolowany przez oszustów.

3. Prosto i bezpiecznie

Jedyne, co musimy zrobić jako klienci banku, to zalogować się na stronie banku, a następnie wpisać kod potwierdzający przelew. Po zaakceptowaniu kodu system kończy transakcję i wylogowuje nas ze strony banku.

4. Bez wychodzenia z domu

Bez wielu godzin chodzenia od sklepu do sklepu i bez stania w kolejce – to kolejna zaleta zakupów online. Poza tym opłaconą przesyłkę może odebrać pod naszą nieobecność zaprzyjaźniony sąsiad. Ta, która wymaga wniesienia opłaty, wymaga naszej obecności.

Oferta płatności online stale się rozszerza także na polu regulowania opłat za gaz, prąd czy telefon. W lipcu br. w Banku Millennium, jako pierwszym banku w Polsce, ruszyła nowa usługa o nazwie QLIK. Narzędzie pozwala firmom wystawiającym faktury na przesłanie informacji o płatności bezpośrednio do serwisu transakcyjnego bankowości elektronicznej klientów.

Rozwiązanie to przyspiesza proces płatności oraz przyczynia się do wyeliminowania papierowych faktur z obiegu – informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, dostawca narzędzia.

– Im większą popularnością będą cieszyć się płatności online, tym więcej można się spodziewać innowacji. I odwrotnie. W całym tym procesie warto pamiętać o zasadach bezpiecznego użytkowania laptopa i smartfonów. Konieczne jest korzystanie z bezpiecznego wi-fi, posiadanie programu antywirusowego na laptopie oraz zmienianie haseł w bankowości internetowej – mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X