Strona głównaFinanseWyłudzenia kredytów nadal na dużą skalę

Wyłudzenia kredytów nadal na dużą skalę

W III kwartale bieżącego roku różne osoby usiłowały wyłudzić kredyty na łączną kwotę 98 milionów złotych. Oszuści najczęściej usiłują pozyskać kredyt bankowy przy użyciu skradzionych dokumentów. Jednak kradzione dokumenty służą również do dokonywania zakupów ratalnych, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. A wszystko to na konto osoby, której ukradziono dokumenty. Zabezpieczeniem przed przykrą niespodzianką może być zgłoszenie skradzionych dokumentów do specjalnej międzybankowej bazy danych.
Wyłudzenia kredytów: rekordzista usiłował ukraść 20 milionów Jak wynika z 11. edycji raportu InfoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w III kwartale bieżącego roku łączna kwota prób wyłudzeń wzrosła o ponad 38 milionów złotych (64%) w porównaniu do II kwartału i wyniosła 97,9 miliona zł. W III kwartale odnotowano 1.539 prób wyłudzeń.

Do wyłudzania kredytów często wykorzystywane są kradzione dokumenty. Oszustwom takim ma przeciwdziałać międzybankowa baza dokumentów zastrzeżonych, zawierająca informacje o wszelkich zgubionych czy skradzionych dokumentach potwierdzających , takich jak dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, książeczki wojskowe i inne. System ten chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. To właśnie dzięki monitorowaniu skradzionych dokumentów udało się bankom zapobiec wspomnianym wcześniej próbom wyłudzenia kredytów.

wykorzystywane są jednak nie tylko podczas prób oszukania banków. Złodzieje używają ich również do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest utraconych dokumentów w banku - nawet wtedy, gdy nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych. Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez wspólną bazę dokumentów zastrzeżonych, trafia do wszystkich banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym systemie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy