Strona głównaFinanseWybór kredytu hipotecznego. Na co zwracać uwagę?

Wybór kredytu hipotecznego. Na co zwracać uwagę?

Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy mieć świadomość, że jest to długoterminowe zobowiązanie. Trudno przewidzieć, w jakiej sytuacji będziemy w przyszłości, dlatego też jest wybór takiego kredytu należy do trudnych. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Wybór kredytu hipotecznego. Na co zwracać uwagę? [© Eisenhans - Fotolia.com] Oprocentowanie to podstawa

Podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę zaciągając hipoteczny jest jego oprocentowanie. To od niego bowiem, między innymi, zależy całkowity koszt zobowiązania. – Kredyty są najczęściej oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składa się stała marża banku oraz stopa referencyjna (np. WIBOR), która zmienia się w okresie spłaty kredytu – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, ekspert firmy Expander.

Pamiętaj o prowizji

Niemniej istotna jest jednak prowizja naliczana przez instytucję finansową za udzielenie kredytu. – Jest to jednorazowa opłata, której wysokość zależy od wnioskowanej kwoty zobowiązania. Waha się ona w granicach od 0 do 3 proc. Niekiedy banki uzależniają wysokość pobieranej prowizji od wysokości marży. Na niższą prowizję banku mogą liczyć m.in. klienci decydujący się na inne produkty, np. ubezpieczenia, oraz osoby przenoszące swój kredyt z innej instytucji. Podejmując decyzję o zakupie ubezpieczenia warto jednak porównać jego cenę i obniżkę prowizji – wskazuje Aleksandra Łukasiewicz. Przy bardzo wysokiej kwocie kredytu wysokość prowizji może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc zadbać, o jak najniższą opłatę.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

W przypadku zaciągania kredytu z niskim wkładem własnym, będziemy musieli zapłacić za specjalne . Zwykle jego koszt to ok. 3,5% od kwoty, której brakuje klientowi do uzyskania wymaganego przez bank wkładu własnego, z reguły 20% wartości nieruchomości. Obejmuje on okres 3 lub 5 lat. Jeśli po jego zakończeniu kwota zadłużenia nadal przekraczać będzie określony przez bank próg wartości nieruchomości, ponownie trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie.

Wakacje kredytowe i wcześniejsza spłata

Często niedocenianym elementem umowy z bankiem jest także możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. – Należy pamiętać, że tak duże zobowiązanie często spłaca się przez wiele lat – podkreśla Łukasiewicz. – Trudno jest przewidzieć, w jakiej sytuacji znajdziemy się w przyszłości.

W przypadku nieoczekiwanych wydarzeń, istotna może okazać się możliwość odroczenia spłaty kapitałowej części raty. Z kolei jeżeli planujemy spłacić kredyt we wcześniejszym terminie, warto zwrócić uwagę, jaka będzie opłata pobierana za skorzystanie z takiej możliwości. W przypadku deklaracji banku o braku wspomnianej opłaty, należy upewnić się, że potwierdza ją odpowiedni zapis w umowie. Zdarza się bowiem, że uzależniana jest ona od aktualnej tabeli opłat, która może ulegać zmianom. Z tego powodu tak ważne jest dokładne zapoznanie się z podpisywaną umową.

Opłata za wcześniejszą spłatę jest również istotna wobec wieloletniego okresu rozłożenia rat kredytu . Po pewnym czasie w aktualnych ofertach banków, mogą bowiem pojawić się znacznie atrakcyjniejsze oferty. Warto wtedy spróbować renegocjować warunki z bankiem, bądź przenieść go do innego, który zaproponuje korzystniejszą ofertę. Wysoka prowizja za wcześniejszą spłatę znacznie utrudni nam jednak skorzystanie z usług innej instytucji finansowej czy ewentualne negocjacje z bankiem.

Expander

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X