Strona głównaFinanseWielka kradzież numerów PESEL. Zabezpiecz się przed oszustami

Wielka kradzież numerów PESEL. Zabezpiecz się przed oszustami

Kilka milionów Polaków może zostać wezwanych do spłacenia zobowiązań, których nigdy nie zaciągali. Ich numery PESEL wraz z informacją o dacie i miejscu urodzenia oraz numerze dowodu osobistego wykradzione przez przestępców wystarczą do tego, aby zaciągnąć w ich imieniu kredyt lub pożyczkę albo kupić drogi telefon. Aby uniknąć kłopotów warto sprawdzać, czy bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny lub jakakolwiek inna firma nie szukała o nas informacji.
Wielka kradzież numerów PESEL. Zabezpiecz się przed oszustami Nasze dane mogą zostać pozyskane w sposób oczywisty, np. kradzież lub zagubienie dokumentu , z wyrzucanych na śmietnik dokumentów bądź nośników, lub na skutek włamania do komputera. Sposobów jest wiele, a oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Niepokój mogą w nas wzbudzać nawet medialne doniesienia o podejrzeniach wycieku danych osobowych z baz danych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy otrzymamy list polecony wzywający do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy.

daje możliwość zaciągnięcia pożyczki czy kredytu lub zakupów na raty albo kupna najnowszego modelu drogiego smartfona. Imię i nazwisko, adres, data i miejsce urodzenia, , numer i seria dowodu osobistego – te same dane, w tym samym celu mogą jednak wykorzystać przestępcy, którzy na nasze konto mogą zaciągnąć zobowiązania, które potem nam przyjdzie spłacać. Kradzież danych kilku milionów Polaków z bazy PESEL, ujawniona w piątek w mediach, może oznaczać kłopoty dla ich posiadaczy. Krajowy Rejestr Długów umożliwia bezpłatnie uchronienie się przed takimi problemami.

– Bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny, dostawca Internetu, telewizja cyfrowa i wiele innych podmiotów weryfikują potencjalnych klientów w Krajowym Rejestrze Długów, sprawdzając czy nie są zadłużeni. Ale zgodnie z prawem muszą mieć do tego pisemną zgodę zainteresowanej osoby. Jeśli zatem ktoś o nas pyta, a my nie dawaliśmy na to zgody, to znaczy że ktoś próbuje wyłudzić pieniądze na nasze konto – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Krajowy Rejestr Długów oferuje wszystkim konsumentom bezpłatne konto w Serwisie Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl), w ramach którego mogą sprawdzać kto o nich pytał. Wystarczy włączyć monitorowanie rejestru zapytań o siebie, który działa jak sygnał ostrzegawczy.

– Jeśli ktoś spyta o historię kredytową bez naszego pozwolenia, natychmiast otrzymamy wiadomość SMS lub e-mailem. To daje nam możliwość szybkiej reakcji, np. by skontaktować się z firmą, która pobierała raport na nasz temat z KRD lub zgłosić sprawę na policję. Szybka reakcja pozwoli nam na uniknięcie kłopotów. Zapewniamy sobie święty spokój i to zupełnie bezpłatnie, ta usługa nic nie kosztuje – radzi Adam Łącki.

A zagrożenie nie jest czysto hipotetyczne. Tylko banki informują, że każdego roku wyłapują ponad 100 tysięcy przypadków prób wyłudzeń kredytów o wartości 250-300 mln zł na podstawie cudzych dokumentów. Teraz te liczby mogą się jeszcze zwiększyć.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 09:36:01, 30-08-2016 frasag

  Moim skromnym zdaniem to reklama KRD a nawet taka rejestracja tam to zagrożenie dla nas. Na str.tvn24 podają że trzeba wysłać skan lub zdjęcie dowodu i przelew na 1 zł Nie mam gwarancji że te dane i nr.karty będą bezpieczne po drodze. Na co im moje 1 zł to mnie niepokoi. Za bezpieczeństwo danych odpowiada Państwo a nie ja mam się zabezpieczać we własnym zakresie.
  ... zobacz więcej
 • 09:40:56, 30-08-2016 frasag

  Przepraszam za błędy literowe pisałem z telefonu i to problem Seniora że tak formatuje tekst.
 • 09:42:56, 31-08-2016 ~gość: 31.175.126.xxx

  Karygodne jest, że "kto ma w pupie dziurę" może "kraść" nasze dane, dane zwykłego, normalnego człowieka!
  PESEL musimy podać tzw. służbie zdrowia przy rejestracji do lekarza, szpitala itd., obecnie z wprowadzoną permanentną "ustawą antyterrorystyczną" (bez terrorystów) musimy rejestrować telefony i internet na kartę!
  Reasumując: jesteśmy totalnie inwigilowani, nie jest tajemnicą, że w najlepsze kwitnie handel naszymi wrażliwymi danymi osobowymi. W Polsce nikt za ten proceder nie ponosi kary? Politycy PiS-u wciskają nam "KIT", że jesteśmy bezpieczni, "Koń by się uśmiał".
  Do refleksji! Pozdro. Senior.plus.
  ... zobacz więcej
 • 21:29:31, 01-09-2016 BożenaC.

  Teraz już nie wiem , czy rejestrować się na www.konsument.krd.pl . Proszę o poradę przez fachowców.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • eGospodarka.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X