Strona głównaFinanseWarto śledzić oferty bankowe

Warto śledzić oferty bankowe

W związku ze zmianami, jakie zachodzą na rynku finansowym, warto zwrócić uwagę na tabele opłat i prowizji w instytucjach, z których usług korzystamy. Może się okazać, że planowane wprowadzenie podatku bankowego skłoniło je do zwiększenia kosztu oferowanych produktów. Jest to dobra okazja do przyjrzenia się domowemu budżetowi i wydatkom, jakie ponosimy. Dlaczego warto monitorować na bieżąco ofertę własnego banku i porównywać propozycje dostępne na rynku?
Warto śledzić oferty bankowe  [© kevers - Fotolia.com] Porządek w banku

Zmiany zachodzące w sektorze finansowym sprawiają, że klienci banków powinni szczegółowo przyjrzeć się tabelom opłat i prowizji. Liczba produktów, z których korzystamy stale rośnie: rachunek osobisty, , karta płatnicza i kredytowa, lokata, a może jeszcze IKE lub IKZE. Zwykle oferty poszczególnych banków porównujemy jedynie przy ich wyborze, później jednak już tego nie robimy i z przyzwyczajenia trwamy przy jednym rozwiązaniu. To powoduje, że nierzadko przepłacamy.

– Co jakiś czas banki wprowadzają zmiany w tabelach opłat oraz w poziomie oprocentowania. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Nie zawsze jednak zwracamy na to uwagę, tymczasem w ten sposób możemy co miesiąc tracić nawet kilkadziesiąt złotych. Pochłaniają je opłaty za korzystanie z karty płatniczej, konta czy innych usług. Szczególnie warto sprawdzić, czy nie dysponujemy jakimś produktem czy usługą, których nie używamy, a generują one jednak comiesięczne koszty.

Większe i mniejsze oszczędności

Przystępując do porządkowania rodzinnych finansów warto sprawdzić stan dotychczasowych wydatków. Przeanalizujmy, jakie koszty ponosimy każdego miesiąca i sprawdźmy, co pochłania największe sumy oraz które rachunki możemy zmniejszyć. Dotyczy to np. opłat za telefon czy telewizję kablową. Często okazuje się, że przepłacamy za usługi, z których faktycznie nie korzystamy lub możemy zmienić na mniej kosztowne.

– W ten sposób możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych miesięcznie – zauważa Sławomir Rykalski z FinPack. – W perspektywie całego roku jest to już znacząca suma, mogąca pomóc w realizacji planów związanych np. z wakacjami. Takie nadwyżki można też zainwestować z myślą o przyszłej emeryturze. Przy analizie domowego budżetu warto zajrzeć do historii konta osobistego, gdzie zestawione są wszystkie operacje. Może się okazać, że niektóre aktywności, kaprysy czy nawet codzienne zakupy pochłaniają znacznie więcej pieniędzy niż byśmy chcieli.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:14:48, 04-07-2016 ELjotEL

    Zawsze było warto, a jeśli ktoś nie zna rynku to może przepłacić i to sporo. Na kredycie hipotecznym wystarczy różnica 1% by powiększyć swój dług o kilkadziesiąt tysięcy. Osoba nie mająca pojęcia pomyśli - co to jest 1%. Ten jeden procent to rzeczywiście w skali roku. Kredyt na 30 lat daje 30% w całym kredycie! Tak TAK, rata niby o 20-50 zł większa, ale się uzbiera.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy