Strona głównaFinanseWakacje w Polsce? Potrzebna gotówka

Wakacje w Polsce? Potrzebna gotówka

Badania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.
Wakacje w Polsce? Potrzebna gotówka [© great_photos - Fotolia.com] Aż 70 proc. badanych skarży się na to, że płacenie w ośrodkach turystycznych w Polsce jest w dalszym ciągu problematyczne. 81 proc. ankietowanych deklaruje częste korzystanie z bankomatów w trakcie krajowych urlopów. Niemal wszyscy przygotowując się do wyjazdu odwiedzają bankomaty, by część budżetu wakacyjnego zabrać ze sobą w gotówce.

W miejscu wypoczynku Polacy w zdecydowanej większości, bo aż w 72 proc. preferują wypłaty w bankomatach, niechętnie odwiedzając lokalne oddziały banków. Przy czym z grupy tych, którzy nie zaopatrują się przed wyjazdem na wakacje w gotówkę, 36 proc. odwiedza je na miejscu raz w tygodniu, a 32 proc. nawet kilka razy w tygodniu.

Za co Polacy płacą gotówką na w kraju? Respondenci określili, że płatności gotówką najczęściej dokonują za: posiłki spożywane w restauracjach, kawiarniach bądź innych punktach gastronomicznych – 55 proc. oraz za zakupy w sklepach 46 proc. W dalszej kolejności znalazły się płatności gotówkowe za noclegi w miejscach pobytu (24 proc.) oraz opłaty za bilety/ zwiedzanie atrakcji turystycznych (15 proc.). Zdecydowanie mniejsza liczba osób transakcje gotówkowe realizuje przy zakupie prezentów/ pamiątek, opłat za transport publiczny oraz rozrywkę i przyjemności (odpowiednio 6-5 proc.). Respondenci najrzadziej używają gotówki przy opłacaniu rachunków za paliwo.

Ile gotówki Polacy zabierają na wakacje w rodzimych kurortach? Mieszkańcy dużych miast wskazują kwotę około 1500 zł. Stosunkowo najwięcej osób, bo aż 25 proc. ankietowanych dysponuje budżetem w gotówce w przedziale 500-1000 zł. Istnieje oczywisty związek między długością trwania urlopu a ilością zabieranej ze sobą gotówki. Im dłużej trwa urlop, tym zabiera się jej więcej: trzy dni urlopu – ok 500 zł, tydzień – ok 1300 zł a dwa tygodnie to już nawet ponad 1700 zł.

Niestety, w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza tych mniejszych, trudno jest znaleźć także . Rozwiązaniem może być korzystanie z bankomatów sezonowych. Proces realizacji transakcji w bankomatach sezonowych przebiega dokładnie tak samo jak w tych dostępnych przez cały rok. W tym roku zostaną zainstalowane w niemal każdej nadmorskiej miejscowości oraz na mazurach m.in. Sopot, Chałupy, Darłówko Zachodnie, Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Grzybowo, Jarosławiec, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Krynica Morska, Łeba, Łukęcin, Mielno, Międzywodzie, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Rewal, Rowy, Sarbinowo, Ustka, Ustronie Morskie, Władysławowo, Władysławowo-Chłapowo, Gierłoż, Giżycko, Mikołajki czy Ruciane Nida. Urządzenia będą tam, gdzie spodziewany jest największy ruch turystyczny - pojawią się na przykład na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Badanie przeprowadzono przez TNS Polska na próbie 400 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na zlecenie Euronet Polska. Przebadana grupa to pełnoletni mieszkańcy miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Próba jest reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wykształcenie, wielkość miasta oraz województwo. Dodatkowe kryterium rekrutacyjne, które musiały spełnić osoby biorące udział w badaniu, to posiadanie konta osobistego ROR w banku oraz korzystanie z karty płatniczej.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 17:11:58, 11-07-2014 ~gość: 31.183.88.xxx

    Tak to prawda na wyjazdach wakacyjnych liczy się tylko gotówka np.w Mielni mają z spóźniony refleks i bankomaty stawiają dopiero pod koniec czerwca.A Mielno tętni gwarem wczasowiczów już od maja.Ani za nocleg,ani za obiad nie zapłacisz kartą płatniczą .Jedynie w Mielnie za zakupy zapłacisz kartą płatniczą w POLOMARCECIE.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy