Strona głównaFinanseUwaga na dane osobowe

Uwaga na dane osobowe

Wiele osób często bagatelizuje sprawę ochrony własnych danych osobowych nie mając tak naprawdę pojęcia jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych personalnych przed kradzieżą. Niedocenianie złodziei specjalizujących się w tego typu przestępstwach grozi poważnymi konsekwencjami, z których najpoważniejszym nie będzie wcale utrata pieniędzy z konta, ale nawet utrata pracy, problemy z policją lub możliwość spłacania nie zaciągniętego przez siebie kredytu.
Uwaga na dane osobowe [© Tombaky - Fotolia.com] Na oszustów zajmujących się przestępczym procederem kradzieży danych osobowych muszą uważać głównie osoby starsze. Wielu złodziei podszywa się pod pracowników administracji publicznej lub przedstawicieli handlowych "wyciągając" od nas w ten sposób imię, nazwisko, numer telefonu, numer PESEL, NIP lub co najgorsze numery kont bankowych i kart płatniczych. Uzbrojeni w takie informacje z powodzeniem mogą dokonywać zakupów w sklepach, korzystać z usług bankowych, a nawet zaciągać kredyt, a to wszystko w imieniu ofiary.

Aby odpowiednio chronić swoje dane osobowe należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim wszelkie dokumenty zawierające ważne informacje powinno się zawsze trzymać w bezpiecznym miejscu, szczególnie wtedy gdy do prac domowych zatrudniamy pomoc z zewnątrz np. gospodynie domową. Istotną sprawą jest też stała kontrola stanu konta i wszelkich spraw finansowych. Ewentualne stwierdzenie nieprawidłowości umożliwi nam szybszą reakcję. Należy unikać częstego używania (np. przy tworzeniu haseł do konta bankowego) daty urodzenia, numeru telefonu lub ostatnich cyfr numeru ubezpieczenia.

Kolejną ważną sprawą jest również unikanie wysyłania danych osobowych poprzez internet, zarówno mailem jak i poprzez różnego rodzaju komunikatory, a także zadbanie o odpowiednią ochronę antywirusową i antywłamaniową swojego komputera.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy