Strona g³ównaFinanseTysi±c upad³o¶ci konsumenckich kwartalnie

Tysi±c upad³o¶ci konsumenckich kwartalnie

isko 3 tys. osób og³osi³o upad³o¶æ konsumenck± w ci±gu 9 miesiêcy 2016 roku. To ponad dwa razy tyle co w analogicznym okresie ubieg³ego roku, choæ chêtnych jest znacznie wiêcej. S±dy maj± jednak coraz wiêcej pracy z rozpoczêtymi ju¿ postêpowaniami upad³o¶ciowymi, dlatego czas od wp³yniêcia nowych wniosków do ich rozpoznania wyd³u¿a siê.
Tysi±c upad³o¶ci konsumenckich kwartalnie    [© Jamrooferpix - Fotolia.com] Z danych Monitora S±dowego i Gospodarczego, w którym publikowane s± orzeczenia na temat wynika, ¿e w ci±gu 9 miesiêcy tego roku upad³o¶æ objê³a blisko 3000 osób. W analogicznym okresie zesz³ego roku liczba ta siêgnê³a 1263 osób. W ca³ym roku s±dy og³osi³y 2153 upad³o¶ci.

Zapowiada siê, ¿e liczba upad³o¶ci konsumenckich w 2016 r. przekroczy 4 tys. – Choæ spodziewali¶my siê, ¿e w drugim roku obowi±zywania nowego zliberalizowanego prawa bêdzie to udzia³em oko³o 5 tysiêcy osób – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

– Rosn±ca liczba upad³o¶ci powoduje jednak, ¿e s±dy s± coraz bardziej przeci±¿one. Fala nowych wniosków o upad³o¶æ konsumenck± nak³ada siê na rozpoczête ju¿ postêpowania upad³o¶ciowe. W efekcie wyd³u¿a siê czas up³ywaj±cy od momentu przyjêcia wniosku do jego rozpoznania – t³umaczy Joanna Podczaszy z Uniwersytetu Wroc³awskiego, autorka pracy doktorskiej na temat upad³o¶ci konsumenckiej w Polsce.

Dzieje siê tak mimo znacznie mniejszego zainteresowania procedur± upad³o¶ci w Polsce, ni¿ w krajach zachodnich np. w Niemczech, gdzie w 2015 r. og³oszono upad³o¶æ konsumenck± w stosunku do 107 919 osób.

Nawet rok i d³u¿ej mo¿e trwaæ etap od og³oszenia upad³o¶ci do ustalenia planu sp³aty

Prawniczka z Uniwersytetu Wroc³awskiego zwraca uwagê, ¿e s±dy staj± siê powoli niewydolne. – Trzeba mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e postanowienie o og³oszeniu upad³o¶ci konsumenckiej to dopiero pocz±tek rozpoczynaj±cy kolejne etapy postêpowania. W zale¿no¶ci od tego jaki jest rodzaj maj±tku niewyp³acalnego d³u¿nika, upad³o¶æ obejmuj±ca likwidacjê maj±tku, mo¿e zaj±æ od 6 do 12 miesiêcy a nawet d³u¿ej, je¶li np. wchodz±ca w sk³ad masy upad³o¶ci jest trudna do sprzeda¿y – wyja¶nia prawniczka.

Czasoch³onno¶æ procedury najlepiej widaæ po statystykach. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwo¶ci w ci±gu pó³tora roku obowi±zywania nowych przepisów – od stycznia 2015 r. do koñca czerwca 2016 r. – na ponad 4,2 tys. og³oszonych upad³o¶ci, s±dy ustali³y 48 planów sp³aty oraz w 110 przypadkach zadecydowa³y o umorzeniu zobowi±zañ upad³ego bez wyznaczania planu sp³aty.

Upad³o¶ciom konsumenckim nie pomaga fakt, ¿e od 2015 r., w zajmuj±cych siê wcze¶niej w³a¶ciwie tylko upad³o¶ciami firm wydzia³ach ds. upad³o¶ciowych i restrukturyzacyjnych, obecnie spawy konsumenckiej stanowi± 70-80 proc. Do koñca 2014 r. ich udzia³ by³ znikomy. Dodatkowo te¿, od tego roku, tym samym wydzia³om s±dów dosz³y obowi±zki zwi±zane z nowym prawem restrukturyzacyjnym dla firm.

Symboliczne kwoty w planach sp³aty

Po wspomnianym wcze¶niej etapie likwidacji masy upad³o¶ci, czyli spieniê¿eniu maj±tku d³u¿nika i czê¶ciowej sp³acie wierzycieli, s±d przechodzi do kolejnego mniej ju¿ czasoch³onnego etapu. Ustala d³u¿nikowi miesiêczny plan sp³aty wierzycieli na najbli¿szy okres do 36 miesiêcy - wyznaczaj±c miesiêczne raty wobec ka¿dego z wierzycieli. W sytuacjach wyj±tkowych, kiedy zdolno¶ci finansowe upad³ego wskazuj±, ¿e nie by³by on w stanie obs³ugiwaæ planu sp³aty bez znacznego uszczerbku dla w³asnej sytuacji bytowej, s±d umarza zobowi±zania bez ustalenia planu sp³aty wierzycieli.

Co wynika z pierwszych planów sp³aty? – Czêsto s±d wyznacza do sp³aty na rzecz jednego wierzyciela symboliczne kwoty wynosz±ce kilkana¶cie, kilkadziesi±t z³otych. Pe³ni± one bardziej funkcjê wychowawcz± ni¿ windykacyjn± i zaspokajaj±c± roszczenia wierzycieli – zauwa¿a Joanna Podczaszy. Choæ plany sp³aty wychodz± naprzeciw , dopiero najbli¿sze lata poka¿± jak bêd± wykonywane i jakie konsekwencje organizacyjne spowoduje to dla s±dów. – Nale¿y siê spodziewaæ, ¿e czê¶æ d³u¿ników, mimo konieczno¶ci zwrotu niewielkich sum nie bêdzie obs³ugiwaæ planów sp³aty. Wtedy s±d z urzêdu albo na wniosek wierzycieli bêdzie uchylaæ postanowienia o ustaleniu planu sp³aty i umorzeniu i zobowi±zañ upad³ego – zwraca uwagê doktorantka Uniwersytetu Wroc³awskiego.

Zobowi±zania upad³ych konsumentów

Z analiz BIK oraz BIG InfoMonitor wynika, ¿e co pi±ta osoba og³aszaj±ca upad³o¶æ nie radzi sobie m.in. z kredytem mieszkaniowym, w pozosta³ych przypadkach w grê wchodzi zad³u¿enie na konsumpcjê zarówno w bankach jak i po¿yczkowych firmach pozabankowych. Przeciêtna bankowa zaleg³o¶æ osób, które maj± kredyty mieszkaniowe waha siê od blisko 480 do 580 tys. z³ w zale¿no¶ci od tego czy bankrutuj±cy posiadaj± tak¿e kredyty konsumpcyjne. Druga grupa osób, upadaj±ca m.in. ze wzglêdu na zad³u¿enie konsumpcyjne, w samych bankach ma do oddania ¶rednio ok. 72 tys. z³.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy