Strona głównaFinanseSmutek kosztuje. Przez zatroskanie możemy tracić pieniądze

Smutek kosztuje. Przez zatroskanie możemy tracić pieniądze

Bez wątpienia emocje mogą wpływać na twoje decyzje, ale możesz być zaskoczony/a, do jakiego stopnia na oddziałują twój portfel. Badania pokazały, że niecierpliwość wywołana smutkiem może skutkować znacznie zwiększoną utratą pieniędzy.
Smutek kosztuje. Przez zatroskanie możemy tracić pieniądze [fot. tadamichi - Fotolia.com]
W ramach testów losowo przydzielono niektórych uczestników do oglądania filmu wywołującego i okazało się, że wykazywali oni niecierpliwość i krótkowzroczność, co przejawiało się decyzjami finansowymi, które przyniosły większe zyski w krótszym tracie, ale straty w dłuższej perspektywie. Ogólnie rzecz ujmując, osoby w stanie smutku zarabiały znacznie mniej niż osoby osoby go niedoświadczające.

W kilku eksperymentach pokazano, że smutni uczestnicy wybierali przyszłe zyski (tj. takie, na które trzeba było czekać 3 miesiące) o kilkadziesiąt procent rzadziej niż ludzie w stanie neutralnym. Różnice te pojawiły się, mimo że stawką były prawdziwe pieniądze.

- Te eksperymenty, łączące metody psychologiczne i ekonomiczne, ujawniły, że smutniejsza osoba niekoniecznie jest mądrzejsza, jeśli chodzi o wybory finansowe. W porównaniu z neutralnymi emocjami, smutek sprawił, że ludzie byli bardziej krótkowzroczni, a zatem skłonni do rezygnacji z większych przyszłych korzyści w zamian za natychmiastową gratyfikację - mówią uczeni w Uniwersytetu Harvarda.

- Projektowanie i wdrażanie polityki publicznej powinno uwzględniać cały zakres procesów psychologicznych, poprzez które podejmowane są decyzje. Zrozumienie tych procesów może pomóc w rozwiązaniu problemów ekonomicznych związanych z coraz większym uzależnieniem Amerykanów od - oeniają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy