Strona głównaFinanseSkuteczny sposób na stres - liczenie pieniedzy...

Skuteczny sposób na stres - liczenie pieniedzy...

Jednym ze efektywnych sposobów na gorszy nastrój jest „rozbicie skarbonki" i przeliczenie oszczędności.
Skuteczny sposób na stres - liczenie pieniedzy... [fot. piter2121 - Fotolia.com] Uczeni z University of Minnesota i Florida State University odkryli, że liczenie pieniędzy może mieć terapeutyczny wymiar - i przeciwbólowy. Przygnębienie i niechęć zmniejszają się, gdy ludzie mają okazję policzyć .

W pierwszym eksperymencie postanowiono sprawdzić, czy istnieje korelacja pomiędzy liczeniem i samopoczuciem. Grupa uczestników miała przeliczyć około 100 dolarów podczas gdy grupa kontrolna otrzymywała za zadanie przeliczenie bezwartościowych kawałków papieru. Następnie uczestnicy grali w gry wideo, w których czekała ich nieuchronna przegrana. Później naukowcy zmierzyli generowany przez przegraną i okazało się, że ci, którzy liczyli pieniądze, odznaczali się niższym poziomem irytacji niż ci, którzy rachowali ilość kawałków papieru.

W innym teście uczestnicy najpierw przeliczyli pieniadze lub bezwartościowe kawałki papieru, a potem na 30 sekund zanurzali ręce w gorącej wodzie. Okazało się którzy liczyli pieniądze, słabiej odczuwali fizyczny ból. To nie wszystko. Trzecia grupa ludzi, tj. taka, która musiała przejrzeć rachunki do zapłacenia przed umieszczeniem dłoni w gorącej wodzie, odczuwała nasilnejszy ból w porównaniu do pozostałych grup.

„Pieniądze mają trudną do przecenienia moc - mówią eksperci - i jest ona wystarczająco silna, aby obniżyć zarówno doświadczanie stresu psychicznego, jak i , mówią autorzy badań.

Wyniki badań opublikowano w Psychological Science.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 13:14:45, 22-09-2017 norika

    He, he najpierw te oszczędnosci trzeba mieć

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X