Strona głównaFinanseSejm przyjął budżet

Sejm przyjął budżet

Sejm uchwalił plan dochodów i wydatków państwa na 2016 r. Zgodnie z ustawą, szacowane dochody wyniosą 313,79 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 368,53 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy nie przekroczy 54,74 mld zł.
Sejm przyjął budżet [© Comugnero Silvana - Fotolia.com] Ustawa budżetowa zakłada, że w roku 2016 wzrost gospodarczy wyniesie 3,8 proc. Średnioroczna inflacja ma być na poziomie 1,7 proc., natomiast nominalny wzrost wynagrodzeń wyniesie 3,6 proc. Zatrudnienie wzrośnie o 0,8 proc.

W ustawie zapewniono np. środki na finansowanie programu „Rodzina 500+”, zwiększenie wynagrodzeń grup pracowniczych objętych od 2010 r. tzw. zamrożeniem płac, a także jednorazowe dodatki dla . Uwzględniono również pieniądze na m.in. dofinansowanie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz podniesienie wydatków na obronę narodową do 2 proc. PKB. W ustawie zapisano też środki na kontynuację zadań rozpoczętych w latach ubiegłych takich jak np. ochrona odbiorców wrażliwych oraz modernizacja infrastruktury, w szczególności transportowej.

Posłowie zdecydowali m.in. o zwiększeniu nakładów na bezpieczeństwo obywateli – dodatkowe środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy, uzbrojenia, niezbędnego nowoczesnego sprzętu i środków transportowych. W budżecie zostały też wygospodarowane środki na wzrost wynagrodzeń w więziennictwie oraz realizację w latach 2016-2017 rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. W ustawie budżetowej zostały też uwzględnione środki dla Kancelarii Senatu na współpracę i opiekę nad i Polakami za granicą.

Zgodnie z przyjętym przez Prezydium Sejmu harmonogramem, ustawa budżetowa ma zostać przekazana do prac w Senacie 2 lutego. Senatorowie będą mieli czas do 22 lutego 2016 r. 23 lutego 2016 r. Komisja Finansów Publicznych zajmie się ewentualnymi senackimi poprawkami do budżetu. Głosowanie nad nimi odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 24-26 lutego 2016 r. Ustawa budżetowa na 2016 r. ma być przekazana do podpisu prezydenta 29 lutego 2016 r.

Sejm

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy