Strona głównaFinanseRozliczenie roczne 2013: jaki PIT dla emeryta i rencisty?

Rozliczenie roczne 2013: jaki PIT dla emeryta i rencisty?

Do końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.
Rozliczenie roczne 2013: jaki PIT dla emeryta i rencisty? Z ZUS-u emeryci lub renciści mogą otrzymać następujące dokumenty PIT: PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11.

PIT-40A, czyli roczne obliczenie podatku, otrzymują osoby, które przynajmniej w grudniu 2013 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskują.

Świadczeniobiorcy ci, o ile czerpali również dochody z innych źródeł czy jeśli zamierzają korzystać z (odliczeń od dochodu lub od podatku), mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2014 r.

PIT-11A to z kolei informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Formularz ten otrzymują osoby, które nie pobierały wymienionych wyżej świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia.

PIT-11A otrzymały również osoby, które w 2013 roku złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów , dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru, osoby które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa, a także te, którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 otrzymują osoby, które dostawały świadczenie (rentę) po osobie zmarłej.

Jak się rozliczać?
  1. Rocznej deklaracji podatkowej nie muszą składać osoby, które w ubiegłym roku (przez cały rok) otrzymywały tylko emeryturę z ZUS lub KRUS (bez innych przychodów) i które nie złożyły oświadczenia o chęci wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem. Za takie osoby w pełni rozlicza się ZUS, przesyłając również stosowne dokumenty do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania emeryta.
  2. Rozliczanie podatku przez ZUS, oprócz oczywistej wygody dla emerytów (nie muszą oni bowiem w takim wypadku rozliczać się samodzielnie z fiskusem), ma jednak pewne wady i ograniczenia. Mianowicie skorzystanie z rozliczenia przez ZUS wyklucza m.in. możliwość skorzystania z ulg (takich jak rehabilitacyjna, , internetowa).
  3. Jeśli emeryt zechce skorzystać z dostępnych ulg (np. wspólnego rozliczania ze współmałżonkiem, ulgi rehabilitacyjnej, na internet, z tytułu darowizny), wówczas po otrzymaniu z ZUS druku PIT-40A i tak musi wypełnić odpowiedni PIT (PIT-36 lub PIT-37 oraz załącznik PIT/O, w którym odlicza się ulgi i darowizny). Następnie wypełnione formularze – tak jak wszyscy podatnicy – ma obowiązek złożyć do końca kwietnia. Po rozliczeniu podatku otrzyma wówczas zwrot kwoty nadpłaconej daniny.
  4. Gdy emeryt lub rencista miał w roku 2013 r. inne źródła dochodów niż tylko emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS i KRUS, to również ma obowiązek samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Dodatkowe dochody mogą na przykład obejmować przychody z pracy, dochody kapitałowe, dochody z najmu lub dzierżawy czy ze sprzedaży nieruchomości.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy