Strona głównaFinansePieniądze dają szczęście, ale tylko, jeśli wydajesz je na innych

Pieniądze dają szczęście, ale tylko, jeśli wydajesz je na innych

Naukowcy z University of British Columbia i Harvard Business School odkryli, że można kupić szczęście: wtedy, kiedy wydaje się pieniądze na innych.
Pieniądze dają szczęście, ale tylko, jeśli wydajesz je na innych [fot. Alicja_ z Pixabay]
Znacznie większe szczęście delarują ci ludzie, którzy wydają raczej „prospołecznie", tj. na prezenty dla innych lub datki charytatywne, niż na własne potrzeby.

„Chcieliśmy przetestować naszą teorię, że sposób, w jaki ludzie wydają pieniądze, jest przynajmniej tak samo ważny, jak zarobione pieniądze", mówi prof. Elizabeth Dunn, psycholog z UBC.

Uczeni przyjrzeli się reprezentatywnej dla całego kraju grupie ponad 630 Amerykanów. Poprosili uczestników, aby: ocenili ogólny poziom swojego szczęście; podali swój roczny dochód; określili podział miesięcznych wydatków, w tym rachunki, prezenty dla siebie, prezenty dla innych i darowizny na cele charytatywne.

Bez względu na poziom dochodu, ci, którzy wydawali pieniądze na innych, deklarowali wyższe , natomiast ci, którzy wydawali więcej na siebie, nie byli szczęśliwsi", mówi prof. Dunn.

Badanie zmierzyło również poziom szczęścia pracowników w jednej z firm w Bostonie przed i po otrzymaniu premii z zysku, która wynosiła od 3 do 8 tysięcy USD. Tym, co wpłynęło na szczęście pracowników, nie była wielkość premii, ale sposób jej wykorzystania. Osoby, które przeznaczyły znaczną część premii na prezenty dla innych lub na cele charytatywne, konsekwentnie uzyskiwali większe korzyści niż ludzie wydający pieniądze na własne potrzeby.

W innym eksperymencie uczestnicy mieli do dyspozycji 5 lub 20 dolarów, które musieli wydać danego dnia. Połowa uczestników została poinstruowana, aby wydawać pieniądze na siebie, a reszta miała została przydzielona do wydawania pieniędzy na innych. Uczestnicy z tej drufiej grupy pod koniec dnia czuli się szczęśliwsi niż osoby z pierwszej. „Odkrycia sugerują, że bardzo niewielkie wydatki na innych, np. 5 dolarów, mogą wystarczyć do zwiększenia poczucia szczęścia w danym dniu", komentuje prof. Dunn.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy