Strona głównaFinansePieniądze dają szczęście. Jeśli masz ich więcej niż twoi sąsiedzi...

Pieniądze dają szczęście. Jeśli masz ich więcej niż twoi sąsiedzi...

Pieniądze mogą uszczęśliwiać ludzi, ale wtedy, gdy poprawiają ich pozycję społeczną.
Pieniądze dają szczęście. Jeśli masz ich więcej niż twoi sąsiedzi... [fot. moerschy from Pixabay]
Naukowcy z University of Warwick oraz Cardiff University odkryli, że samo wysokie wynagrodzenie nie wystarcza: aby poczuć , ludzie muszą postrzegać siebie jako lepiej zarabiających niż ich przyjaciele, współpracownicy, czy sąsiedzi.

Naukowcy starali się wyjaśnić, dlaczego ludzie w bogatych krajach nie stali się szczęśliwsi w ciągu ostatnich 40 lat, mimo że wzrost gospodarczy doprowadził do znacznego wzrostu przeciętnych .
Nasze badanie wykazało, że pozycja w rankingu dochodów najlepiej prognozuje ogólne zadowolenie z życia, zaś faktyczna kwota dochodu i średni dochód innych ludzi wydają się nie mieć znaczącego wpływu. Zarabianie miliona funtów rocznie wydaje się nie wystarczać, aby cię uszczęśliwić, jeśli wiesz, że wszyscy twoi przyjaciele zarabiają 2 miliony rocznie - mówi Chris Boyce z University of Warwick.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zarobków i zbierane w ramach siedmioletnich badań, w których uczestniczyła reprezentatywna próba brytyjskich gospodarstw domowych.

Najpierw sprawdzono, czy istnieje związek pomiędzy zadowoleniem z życia i ilością pieniędzy zarobionych przez uczestników. Stwierdzono jednak, że zadowolenie było znacznie silniej związane z miejscem w rankingu dochodów danej osoby w porównaniu z osobami tej samej płci, w tym samym wieku i o tym samym poziomie wykształcenia.

Wyniki pokazują, dlaczego wzbogacenie się społeczeństwa niekoniecznie zwiększa ogólne poczucie szczęścia, taki efekt dają jedynie dochody wyższe niż pensje ludzi, z którymi się porównujemy.

O badaniach można przeczytać w Psychological Science.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy