01-06-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Pieniądze mogą uszczęśliwiać ludzi, ale wtedy, gdy poprawiają ich pozycję społeczną.
Naukowcy z University of Warwick oraz Cardiff University odkryli, że samo wysokie wynagrodzenie nie wystarcza: aby poczuć , ludzie muszą postrzegać siebie jako lepiej zarabiających niż ich przyjaciele, współpracownicy, czy sąsiedzi.
Naukowcy starali się wyjaśnić, dlaczego ludzie w bogatych krajach nie stali się szczęśliwsi w ciągu ostatnich 40 lat, mimo że wzrost gospodarczy doprowadził do znacznego wzrostu przeciętnych .
Nasze badanie wykazało, że pozycja w rankingu dochodów najlepiej prognozuje ogólne zadowolenie z życia, zaś faktyczna kwota dochodu i średni dochód innych ludzi wydają się nie mieć znaczącego wpływu. Zarabianie miliona funtów rocznie wydaje się nie wystarczać, aby cię uszczęśliwić, jeśli wiesz, że wszyscy twoi przyjaciele zarabiają 2 miliony rocznie - mówi Chris Boyce z University of Warwick.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zarobków i zbierane w ramach siedmioletnich badań, w których uczestniczyła reprezentatywna próba brytyjskich gospodarstw domowych.
Najpierw sprawdzono, czy istnieje związek pomiędzy zadowoleniem z życia i ilością pieniędzy zarobionych przez uczestników. Stwierdzono jednak, że zadowolenie było znacznie silniej związane z miejscem w rankingu dochodów danej osoby w porównaniu z osobami tej samej płci, w tym samym wieku i o tym samym poziomie wykształcenia.
Wyniki pokazują, dlaczego wzbogacenie się społeczeństwa niekoniecznie zwiększa ogólne poczucie szczęścia, taki efekt dają jedynie dochody wyższe niż pensje ludzi, z którymi się porównujemy.
O badaniach można przeczytać w Psychological Science.
Na podstawie: