Strona głównaFinansePełnomocnictwo do konta

Pełnomocnictwo do konta

Ostatnio zdarzają mi się częste przeziębienia w trakcie, których unikam wychodzenia z domu. Chciałabym więc udzielić mojej córce pełnomocnictwa do konta, by mogła wypłacać z niego pieniądze i w moim imieniu dokonywać płatności. Czy taka operacja wymaga wielu formalności? Czy córka musi spełniać określone wymogi?
Pełnomocnictwo do konta [© Tran-Photography - Fotolia.com] Ustanowienie pełnomocnictwa do konta nie jest szczególnie skomplikowaną procedurą, musi jednak mieć formę pisemną. Choć jest możliwe do przeprowadzenia zdalnie, to jednak najlepiej będzie jeśli uda się Pani wraz córką do oddziału banku. W placówce wypełni Pani oświadczenie, a osoba, przyszła pełnomocniczka złoży podpis w obecności pracownika banku. Córka musi pamiętać o zabraniu dokumentu, potwierdzającego tożsamość, najlepiej aby był to .

Wypełniając formularz określi Pani zakres jej pełnomocnictwa. Zazwyczaj dają do wyboru dwa, trzy rodzaje pełnomocnictw: bez ograniczeń lub w bardziej okrojonej wersji rodzajowe i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne czy też bez ograniczeń pozwala wykonywać niemal wszystkie działania. Bank nie zgodzi się tu jedynie aby pełnomocnik zmienił warunki otwarcia konta lub je zamknął, udzielał pełnomocnictw, ustanawiał dyspozycje na wypadek śmierci. Z kolei węższy zakres pełnomocnictwa może sprowadzać się do korzystania z konta wyłącznie za pomocą karty, ale już bez wykonywania przelewów, albo też do wykonywania operacji w placówce banku i to tylko tych, które w pełnomocnictwie wymieni właściciel konta.

Pełnomocnictwo w każdej chwili można odwołać, można je też z góry ustalić termin do którego ma obowiązywać. Najlepiej jeśli kandydat na pełnomocnika to osoba pełnoletnia z pełnią zdolności do czynności prawnych, z polskim obywatelstwem, albo na stałe przebywająca w Polsce.

Warto pamiętać, że prawa pełnomocnika do operacji na koncie ustają wraz ze właściciela konta. Pełnomocnictwo nie jest w żaden sposób równoznaczne z uprawnieniem do przejęcia pieniędzy z konta po śmierci właściciela. Na taką okoliczność właściciel konta powinien ustanowić dyspozycję na wypadek śmierci .

Halina Kochalska, Open Finance

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy