Strona głównaFinanseOszustwa: seniorzy cześciej narażeni na nie ze strony rodziny niż obcych

Oszustwa: seniorzy cześciej narażeni na nie ze strony rodziny niż obcych

Coraz częściej mówi się o oszustwach telefonicznych czy internetowych skierowanych przeciw seniorom, ale Amerykanie odkryli, że najczęściej stoją za tym, nie ludzie obcy, ale krewni...
Oszustwa: seniorzy cześciej narażeni na nie ze strony rodziny niż obcych [fot. collage Senior.pl / Canva]
Jak wynika z niedawnych badan uczonych z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, finansowe wykorzystywanie seniorów częściej jest skutkiem działań ludzi bliskich niż nieznajomych.

Przeanalizowano przypadki nadużyć wobec osób starszych zgłoszone specjalnej linii National Centre on Elder Abuse (NCEA) i odkryto, że na 2 tysiące wziętych pod uwagę zgłoszeń, członkowie rodziny byli odpowiedzialni za domniemane nadużycia w prawie 48 proc. przypadków. Najczęstsze były: (61,8 proc.), znęcanie się emocjonalne (35 proc.), zaniedbanie (20,1 proc), fizyczna (12 proc.). Zdarzało się też wykorzystywanie seksualne (0,3 proc.).
Spodziewaliśmy się, że nadużycia finansowe będą najczęściej zgłaszanymi nieprawidłowościami czy przestępstawmi. Jednak pomimo wysokich wskaźników popełnianych przez ludzi mających za cel osoby starsze, odkryliśmy, że to członkowie rodziny najczęściej byli domniemanymi sprawcami nadużyć finansowych. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje krzywd, z wyjątkiem wykorzytsania seksualnego i zaniedbywania, najczęściej zgłaszane były przypadki nadużyć ze strony członka rodziny - mówi dr Gali Weissberger, współautor badań.
Szacuje się, że znęcanie się dotyczy co roku jednej na dziesięć starszych osób, ale często nie jest to zgłaszane. Oprócz fizycznego, psychologicznego i społecznego wpływu na ofiary, zjawisko to ma też wymiar finansowy i pochłania ok. 5,3 miliarda dolarów rocznych kosztów opieki zdrowotnej w USA.
Wyniki podkreślają znaczenie opracowania skutecznych strategii zapobiegania nadużyciom w przyszłości. Naszym kolejnym krokiem jest przeprowadzenie większej liczby badań uwzględniających osoby z grupy wysokiego ryzyka (bycia ofiarami przestępstw) i lepsze zrozumienie dodatkowych czynników ryzyka - mówią uczeni.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć