Strona głównaFinanseOszczędzanie dla wnuka. Co wybrać?

Oszczędzanie dla wnuka. Co wybrać?

Chciałabym założyć wnukowi konto, na które odkładałabym pieniądze z myślą o jego przyszłości. Chciałabym ulokować w nim część zebranych oszczędności i pomnażać je przez przynajmniej 5 lat. Czy są jakieś specjalne produkty przeznaczone do tego celu? Może jest jakieś konto, na którym mogłabym ulokować pieniądze na dłużej, niezależnie od tego czy będę wpłacała je regularnie? Czy taka inwestycja wiąże się z ryzykiem?
© Yuri Arcurs - Fotolia.comOdkładnie oszczędności na bankowych depozytach jest pozbawione ryzyka. Przynajmniej w przypadku kwot do równowartości 100 tys. euro. Tyle bowiem wynoszą gwarancje, którym podlegają środki ulokowane na lokatach terminowych oraz rachunkach bieżących (oszczędnościowych oraz osobistych).

Ryzyko utraty części lub całości środków występuje dopiero w momencie zainwestowania w produkt, którego wyniki inwestycyjne nie są z góry znane (fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane, długoterminowe programy systematycznego oszczędzania, itp.).

Aby odkładać oszczędności z myślą o przyszłości wnuka warto regularnie (np. co miesiąc) lokować część wolnych środków na koncie oszczędnościowym. Jest to rachunek, z którego zwykle raz lub dwa razy w miesiącu można wypłacać środki bez utraty naliczonych odsetek.

Co kilka miesięcy lub po uzbieraniu określonej kwoty warto przelać zaoszczędzone środki z takiego rachunku na terminową. Ma ona wyższe oprocentowanie, więc – co oczywiste – zyski z odsetek będą większe. Na rynku istnieją co najwyżej dwa-trzy rachunki oszczędnościowe, które premiują , ale ich oprocentowanie wcale nie jest atrakcyjniejsze od warunków zwykłych kont oszczędnościowych. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki na przyszłość wnuka odkładać na tradycyjnej lokacie lub rachunku oszczędnościowym.

Michał Sadrak, Open Finance

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X