Strona głównaFinanseOstrzożnie z kredytami na wydatki świąteczne

Ostrzożnie z kredytami na wydatki świąteczne

Nadmierne zadłużenie może być przyczyną wykluczenia finansowego - osoby przekredytowane, stając się niezdolne do regulowania swoich zobowiązań, są pozbawione możliwości skorzystania z usług finansowych w przyszłości. Dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu na świąteczne wydatki trzeba zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w stosunku do osiąganych dochodów (zaleca się, by łączne raty naszych zobowiązań nie przekraczały połowy zarobków), a przy podejmowaniu decyzji uważnie zapoznać się z parametrami kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.
Ostrzożnie z kredytami na wydatki świąteczne [© terex - Fotolia.com] Przy wyborze kredytu nalezy wziąć pod uwagę:

- oprocentowanie – kredyty i pożyczki gotówkowe mogą być droższe niż inne rodzaje długu (np. kredyt w rachunku). Banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek podawania w materiałach reklamowych, informacyjnych oraz umowie wysokości rzeczywistej RRSO, czyli rocznej stopy procentowej (koszt kredytu wyrażony w %, uwzględniający odsetki, prowizje, koszty ubezpieczenia spłaty kredyt na wypadek śmierci, inwalidztwa, choroby, bezrobocia) – warto porównać różne produkty.

- koszty i opłaty dodatkowe – nie są wliczane do RRSO; mogą obejmować koszty windykacji, oprocentowania karnego, ustanowienia zabezpieczenie, obsługi domowej, itp.

- wysokość raty – im dłuższy okres kredytowania, tym większa suma odsetek; niska rata nie zawsze jest korzystna, bo wydłużony okres kredytowania podwyższa koszty kredytu.

- możliwość wcześniejszej spłaty – spłacenie kredytu przed terminem zmniejsza jego koszt. Klient, który uzyskał kredyt konsumencki, ma prawo do częściowej lub całkowitej spłaty zadłużenia. Nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za pozostały okres zapisany w umowie ani do ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu,

- pozostałe warunki umowy – należy przeczytać nie tylko umowę, ale także regulamin kredytu lub pożyczki, stanowiący integralną część umowy oraz sprawdzić taryfę opłat i prowizji, związanych z tymi produktami.

Uwaga: Podpisując umowę kredytową klient nie jest zobowiązany do wyrażania zgody na otrzymanie innego, dodatkowego produktu, np. karty kredytowej. Jeśli klient nie wnioskował o taki produkt, może poprosić o korektę umowy.

Przy kredycie konsumenckim (poniżej 80 tys. zł) klient ma prawo do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny w terminie 10 dni od dnia jej podpisania.

Pamiętajmy, że podmioty nadzorowane przez KNF muszą spełniać normy ostrożnościowe, stosować się do zaleceń nadzorczych, sprawdzać zdolność kredytową klienta. Odmowa kredytu może oznaczać, że zadłużenie klienta jest zbyt wysokie w stosunku do dochodów.

Kredyty przeznaczone na cele konsumpcyjne, w szczególności gotówkowe w rachunku bieżącym i związane z kartami kredytowymi cechują się najniższą jakością wśród kredytów udzielanych gospodarstwom domowym. Na koniec października 2010 r. wartość kredytów konsumpcyjnych wyniosła 139,9 mld zł, a udział kredytów zagrożonych zwiększył się z 13% w grudniu 2009 r. do 16,9%.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:32:21, 07-12-2010 Ewunia

    Najlepiej wcale nie brać kredytu na takie rzeczy...
  • 13:16:21, 08-12-2010 sToRcZyK

    Cytat:
    Najlepiej wcale nie brać kredytu na takie rzeczy...

    Banki jak każdego roku chcą sprzedać swój produkt zachęcając do brania kredytu niskimi odsetkami,które w rzeczywistości nie są takie małe

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy