Strona głównaFinanseOstrożnie z kredytem gotówkowym

Ostrożnie z kredytem gotówkowym

Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne „haczyki”, które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.
Ostrożnie z kredytem gotówkowym Niska rata – czasem tylko z pozoru

Przekazy i ulotki reklamowe zachęcają niskimi ratami nawet w wysokości 10 czy 20 złotych miesięcznie. Czy rata o takiej wysokości rzeczywiście jest tania?

– Tak niskie raty oczywiście są możliwe, ale w przypadku pożyczki w wysokości 500zł lub 1000zł, zaciągniętej na okres 5 lat. Gdy pożyczka zaciągana jest na okres np. 20 lat, koszty kredytu automatycznie rosną, a oprocentowanie będzie droższe, niż gdyby kredyt spłacony był w ciągu roku. Niska rata w połączeniu z długim okresem kredytowania oznacza więc rzeczywiste, wysokie koszty pożyczki – tłumaczy Mariusz Frątczak z Goldenegg i Związku Firm Doradztwa finansowego (ZFDF).

Pozornie mała rata to jednak nie koniec pułapek. Banki oferują niskie oprocentowanie pożyczki, ale w zamian wymagają wykupienia ubezpieczenia, bądź dodatkowego produktu, a to nie zawsze jest opłacalne. – Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie promocyjnej, ponieważ często wiąże się ona z koniecznością otworzenia rachunku w danym banku lub przyjęcia karty kredytowej. Należy być więc uważnym i sprawdzić, czy koszt, który poniesiemy z tytułu dodatkowych produktów nie przekroczy kwoty, którą zaoszczędzimy w promocji – radzi Paweł Majtkowski z Expandera i ZFDF.

Po kredyt gotówkowy najlepiej udać się do banku


Poza bankami na rynku działa wiele instytucji oferujących szybkie kredyty bez zbędnych formalności do kwoty 10 tys. złotych. Oferty tych firm kuszą przede wszystkim brakiem skomplikowanych procedur i konieczności przedstawienia odpowiedniej zdolności kredytowej i czystej historii w Biurze Informacji Kredytowej, która dla banku jest podstawowym kryterium, decydującym o przyznaniu kredytu. Dlaczego więc lepiej udać się po do banku?

– Tego typu instytucje finansowe teoretyczne muszą stosować się do tych samych przepisów, co banki, jednak umowy podpisywane z nimi mogą być obarczone ryzykiem. Przede wszystkim takie firmy nie są objęte nadzorem specjalistycznych organów takich jak KNF, co skutkuje możliwością naruszenia prawa i działania na szkodę klienta – tłumaczy Mariusz Frątczak.

Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę w instytucji finansowej innej niż bank? – Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie ważne elementy, takie jak: informacje o całkowitych kosztach kredytu, wysokość rocznej stopy oprocentowania i ewentualne warunki jej zmiany, wysokość wszystkich opłat, prowizji, a także kosztów związanych z rozpatrzeniem wniosku kredytowania, przygotowania i zawarcia umowy. W umowie nie powinno też zabraknąć informacji o możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia i związanych ze spłatą konsekwencji finansowych – radzi Mariusz Frątczak. Na tym jednak nie koniec ważnych wskazówek. Jak potwierdza ekspert, konieczne jest również kontrolowanie łącznej kwoty wszystkich opłat związanych z szybką pożyczką, które nie powinny przekroczyć 5% wartości kwoty udzielanego kredytu.

Doradca pomoże dobrze wybrać

Po , przed odwiedzeniem konkurencji, najlepiej w pierwszej kolejności wybrać się do własnego banku, który być może zaoferuje specjalną ofertę pożyczki. – W przypadku, gdy otrzymamy ciekawą propozycję, warto poprosić o wydruk symulacji z wysokością spłacanych rat w każdym miesiącu okresu kredytowania, który posłuży jako „podkładka”, gdy podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki – radzi Mariusz Frątczak.

Jeśli mamy trudność z wyborem kredytu możemy skorzystać z bezpłatnych usług doradcy finansowego, który dopasuje ofertę kredytową do naszej sytuacji i wybierze najlepszą spośród wielu produktów. Jego pomoc może okazać się nieoceniona jeśli chcemy zaoszczędzić czas i mieć pewność, że kredyt nie przekroczy naszych możliwości finansowych oraz nie wpędzi nas w pętlę zadłużenia. Dodatkowo od eksperta dowiemy się jak poprawić zdolność kredytową i jaką kwotę musimy zacząć oszczędzać, aby pozwolić sobie na upragniony wyjazd na narty czy kosztowne .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 15:02:49, 17-08-2012 MKazimierz

  Ja swój nieszczęsny kredyt we frankach spłacam korzystając z usług kantorów internetowych, kilka złotych zostaje w kieszeni. Kantory znalazłem w serwisie http://jakikantor.pl
 • 00:34:17, 02-11-2012 ~gość: 77.65.40.xxx

  chciałbym jeszcze dodać do komentarza powyżej, że kantory internetowe można swobodnie porównać na porównywarce kursów walut http://strefawalut.pl, właśnie na tej stronie znajdziesz tani i dobry kantor ineternetowy
 • 00:38:52, 02-11-2012 TomekToJa

  chciałbym jeszcze dodać do komentarza powyżej, że kantory internetowe można swobodnie porównać na porównywarce kursów walut http://strefawalut.pl, właśnie na tej stronie znajdziesz tani i dobry kantor ineternetowy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Pola Nadziei
 • eGospodarka.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy