Strona głównaFinanseOpłaty licencyjne zamiast abonamentu RTV?

Opłaty licencyjne zamiast abonamentu RTV?

Stowarzyszenia filmowców oraz producentów telewizyjnych opracowały własny projekt ustawy medialnej. Organizacje zaproponowały w nim nowy sposób zbierania pieniędzy na działalność publicznego radia i publicznej telewizji: opłaty licencyjne pobierane co miesiąc od każdego obywatela - pisze "Gazeta Wyborcza".
Opłatę w wysokości 10 złotych musiałby uiścić każdy Polak zarejestrowany w systemie ubezpieczeniowym ZUS lub KRUS. Za osoby niepełnoletnie, bezrobotne oraz emerytów i rencistów miałby płacić budżet państwa. Pieniędzmi dysponowałaby KRRiT, przy czym 75 proc. zebranej sumy zostałoby przelane na konta publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych, jedna czwarta zasiliłaby Fundusz Programów Misji Publicznej.

Projekt stowarzyszeń producenckich przewiduje także reformę samej KRRiT. Nowa Rada liczyłaby nie pięciu członków jak dziś, ale dziewięciu. Trzy osoby otrzymywałyby nominacje od prezydenta, dwóch członków wyznaczałby Senat, a czterech – Sejm. Do Rady mogliby kandydować m.in. specjaliści od prawa medialnego, dziennikarze, przedstawiciele producentów audio-wideo, uczeni zajmujący się rynkiem mediów.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 08:40:36, 10-10-2008 ciekawski

  KRRiT TO KUPA DARMOZJADOW I NIE MAM ZAMIARU PLACIC CHARACZU NA ICH UTRZYMANIE.
 • 09:04:10, 10-10-2008 Lila

  Słusznie .Haraczu płacić nie wolno !!
 • 09:56:14, 10-10-2008 jakempa

  Tylko niewiadomo co oni wymyślą, bo zaczęli rozsyłać numery identyfikacyjne z rachunkami i co ciekawe otrzymują to ludzie, /mojej córki tesciowa/ ,którzy nigdy nie płacili abonamentu, tak że ja nie wierzę, że to jest bezcelowe, jak zawsze za każdy kryzys będą płacić najbiedniejsi. A wiadomo ,że są sposoby na udowodnienie posiadania odbiorników rtv,
 • 12:06:47, 19-06-2019 Strzycka

  Mi nic takiego nie przysłali. Tak czy inaczej, nie obawiam się jakoś abonamentu , ponieważ mało kiedy w ogóle włączam TV i generalnie mogłabym żyć bez telewizora.
 • 22:29:01, 27-08-2019 Romy

  Teraz Polacy mają serial z Ukrainy i telewizor musi być

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy