Strona głównaFinanseOdwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ostatnio kilka razy słyszeliśmy z mężem pojęcie odwróconego kredytu hipotecznego jako produktu finansowego dla osób starszych. Chcielibyśmy wiedzieć, na czym on polega i jakie daje korzyści?
Odwrócony kredyt hipoteczny [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Odwrócony kredyt hipoteczny, zwany też odwróconą hipoteką, to finansowy produkt dla osób starszych, które znajdują się w posiadaniu domu bądź mieszkania. Na świecie cieszy się sporą popularnością, w Polsce jest dopiero w fazie projektu ustawy, która ma regulować jego kwestie.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest ofertą zbliżoną do standardowego kredytu mieszkaniowego. Główna różnica polega na tym, że bank nie wypłaca kredytobiorcy środków na zakup nieruchomości, ale – w zamian za prawo własności do lokalu po jego śmierci – płaci mu tzw. rentę hipoteczną. Odbywać się to może dożywotnio lub przez ustalony w umowie okres czasu, np. 10, 15 lat. Dzięki niej kredytobiorca po przejściu na emeryturę ma możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu życia, na co z reguły nie pozwala skromne świadczenie emerytalne.

Obecnie żaden bank w Polsce nie oferuje jeszcze swoim klientom odwróconego kredytu hipotecznego. Trwają jednak prace nad odpowiednią ustawą, dzięki której produkt ten będzie dostępny w polskich instytucjach finansowych.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy