Strona głównaFinanseOd dziś banki, SKOK-i i ubezpieczyciele płacą dodatkowy podatek

Od dziś banki, SKOK-i i ubezpieczyciele płacą dodatkowy podatek

Dziś weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzająca tzw. podatek bankowy, który ma stanowić dochód budżetu państwa. Podatek zapłacą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.
Od dziś banki, SKOK-i i ubezpieczyciele płacą dodatkowy podatek [© fox17 - Fotolia.com] Ustawa ma na celu zwiększenie udziału sektora finansowego w finansowaniu wydatków budżetowych. Szczególnie wobec podniesienia w ostatnich latach stawki o 1 punkt procentowy, które zwiększyło obciążenia podatkowe społeczeństwa o kwotę zbliżoną do szacowanych dochodów budżetu państwa z tytułu podatku bankowego.

Według prognoz, na podstawie dostępnych danych Komisji Nadzoru Finansowego, wpływy z podatku wyniosą w 2016 roku 6,5-7 mld zł.

Miesięczna stawka podatku wyniesie 0,0366 proc. podstawy opodatkowania. Podatek będzie naliczany od sumy aktywów - banki i -i zapłacą podatek od nadwyżki ponad 4 mld zł, firmy ubezpieczeniowe - od kwoty powyżej 2 mld zł, a firmy pożyczkowe - od aktywów przekraczających 200 mln zł.

Zwolniony z podatku będzie m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego i ewentualne inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości. Według ustawodawcy, takie instytucje realizują cele polityki gospodarczej Państwa i są powołane w celu innym niż stricte komercyjny.

Podatek naliczany będzie w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono na 25 dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy